Polskie ziemie. Historia o tym, jak nasza ojczyzna zmieniała kształt - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu

Historia o tym, jak nasza ojczyzna zmieniała kształt

Dlaczego dzisiaj na północy Polska dotyka morza? Dlaczego na południu sięga gór? Z jakiego powodu na zachodzie granicą jest Odra, a z drugiej strony, na wschodzie Bug? Nie zawsze tak było.

O czym jest książka?

Odkąd powstało polskie państwo, jego obszar często się zmieniał. Czasem był większy, a czasem mniejszy. W pewnym okresie Polacy żyli w Rzeczypospolitej, której terytorium było trzy razy rozleglejsze niż dziś i której mieszkańcy mówili wieloma językami. Kiedy indziej państwo całkiem zniknęło z mapy na ponad sto lat. Zmiany granic to historia sojuszy i wojen, zwycięstw i klęsk, spokoju i zamętu, wolności i niewoli, aktów odwagi i zdrady. To historia zdobywania i utraty ziem, obrony granic, walki o niezależność państwa, kształtowania się nowych narodów sąsiedzkich, ratowania godności życia i dorobku mieszkańców, To historia ludzi, którzy wpływali na bieg dziejów, i tych, którzy musieli się dostosować do dziejowych zmian. O tym właśnie jest ta książka.
Barwnie ilustrowana publikacja dla dzieci, które nie chodzą jeszcze na lekcje historii, i tych, które historii dopiero zaczynają się uczyć. Przeznaczona do samodzielnego czytania przez dzieci starsze i do czytania przez opiekunów dzieciom młodszym – zachęcająca do lektury familijnej.
powiększ
Fragment książki
Ilustracja: Ewa Pazyna