Pierwszy Polak w stopniu generała wojsk Unii – historia Albina Franciszka Schoepfa - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu

Pierwszy Polak
w stopniu generała wojsk Unii – historia Albina Franciszka Schoepfa

czas czytania:
Wśród Polaków biorących udział w wojnie secesyjnej Albin Schoepf był pierwszym oficerem, który otrzymał stopień generała i jedynym, który w tym stopniu rozpoczął służbę w amerykańskiej armii federalnej.
powiększ
Generał brygady Albin F. Schoepf, 1861-1865 (Wikimedia)

Na amerykańskiej ziemi – obrona Camp Wildcat

Albin Schoepf nie wstąpił do armii amerykańskiej od razu. Po przybyciu na kontynent znalazł początkowo pracę w Urzędzie Pomiarów Wybrzeża, a następnie w Urzędzie Patentowym. Tam zwrócił na niego uwagę Joseph Holt, który był wtedy komisarzem w tym urzędzie, a potem został sekretarzem wojny. Holt zatrudnił Polaka w Departamencie Wojny, aby przeprowadzał pomiary w Wirginii. W 1855 r. Schoepf ożenił się z Julią Bates, z którą miał dziewięcioro dzieci.

12 kwietnia 1861 r. rozpoczęła się amerykańska wojna domowa, która w polskiej historii znana jest szerzej jako wojna secesyjna. Po wybuchu konfliktu Albin rozpoczął służbę w armii federalnej w randze generała brygady i objął dowództwo w stanie Kentucky. Polskiemu generałowi przydzielono wówczas adiutanta.

Do następnego dużego starcia z udziałem Polaka doszło 8 października 1862 r. w bitwie pod Perryville, w której Schoepf dowodził I Dywizją III Korpusu. Bitwa była kulminacją konfederackiej ofensywy armii Missisipi gen. Braxtona Bragga na Kentucky. Starcie rozpoczęło się od potyczki kawalerii w pobliżu źródła Springfield Pike. W miarę pojawiania się kolejnych oddziałów obu stron potyczka przerodziła się w otwartą bitwę. Unia dysponowała znaczną przewagą liczebną nad oddziałami Południa, lecz zdecydowany atak konfederatów na centrum unionistów niemalże doprowadził do ich załamania. Atak południowców został jednak powstrzymany przez ostrzał artylerii i kontratak jednej z brygad piechoty, należącej do Albina. Konfederaci zostali zatrzymani, a następnie zepchnięci za miasteczko Perryville.

Z całej dywizji pod dowództwem Polaka tylko brygada przeprowadzająca kontratak wzięła udział w bezpośrednim starciu. Niemniej jej udział był bardzo ważny dla przebiegu bitwy wygranej przez jankesów. Bitwa pod Perryville była największym i najkrwawszym starciem w stanie Kentucky.
powiększ
Mapa bitwy pod Peryville, 1900 (Biblioteka Kongresu, domena publiczna)
powiększ
Thomas Waterman Wood, „Kawałek wojennej historii. Weteran”, olej na płótnie, 1866 (Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, domena publiczna)

Choroby wśród jeńców

Głównymi przeszkodami w skutecznej rozbudowie okazało się miękkie podłoże, przez które budynki zaczęły się zapadać, a także przeludnienie i niski poziom higieny. Te dwa ostatnie czynniki doprowadziły do wybuchu epidemii odry, różyczki i bardzo śmiertelnej ospy. By zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, Polak podjął decyzję o budowie specjalnego szpitala przeznaczonego dla ofiar ospy, jednak pod koniec grudnia 1863 r. liczba chorych zaczęła spadać, a wydatek na budowę szpitala uznano za zbędny. By ograniczyć powstawanie ognisk chorób, Schoepf postanowił poprawić sytuację higieniczną jeńców przez zakaz załatwiania potrzeb fizjologicznych wewnątrz i w pobliżu baraków, a także codzienne czyszczenie i dezynfekowanie budynków. Dodatkowo dwa razy w tygodniu osadzeni mieli możliwość kąpieli w rzece.

Latem 1864 r. problemem okazał się szkorbut. Aby zapobiec brakowi odpowiednich składników odżywczych w diecie jeńców, Polak zorganizował zbiórkę warzyw za pośrednictwem miejscowych parafii.
1/4