Paweł Edmund Strzelecki – odkrywca najwyższego szczytu Australii - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu

Paweł Edmund Strzelecki – odkrywca najwyższego szczytu Australii

czas czytania:
Przeprowadził pierwsze pomiary w Australii, odkrył Góry Śnieżne, najwyższe pasmo Wielkich Gór Wododziałowych, a najwyższy szczyt Australii nazwał na cześć polskiego generała Górą Kościuszki. Poznajcie Pawła Edmunda Strzeleckiego.
powiększ
Paweł Edmund Strzelecki ok. 1845 r. (Wikimedia)

W Australii

Wbrew licznym opiniom brytyjska ziemia nie okazała się dla Strzeleckiego „najbardziej zdemoralizowaną kolonią, jaką znają dzieje świata”. Uzyskawszy wsparcie lokalnej elity, w lipcu wyruszył w głąb kontynentu. Jako jeden z pierwszych informował o złożach złota znajdujących się w Górach Błękitnych, które stały się podstawą dla gorączki złota w połowie XIX stulecia. Podczas podróży przez Wielkie Góry Wododziałowe badał ich najwyższą część, a więc Góry Śnieżne z sięgającą 2228 m ponad poziom morza Górą Kościuszki. Zdaniem Pawła Edmunda, region ten był „po większej części nieznanym, nietkniętym nawet stopą białego człowieka”.

Polski odkrywca badał również m.in. źródła rzeki Murray (najdłuższa w Australii) oraz położone na wschód od Melbourne ziemie Gippslandu (nazwa nadana przez podróżnika na cześć ówczesnego gubernatora wyspy Gippsa). Kiedy skończył się prowiant, wyprawa (zanim szczęśliwie zakończyła się w Melbourne) miała ogromne trudności. W jednym z listów Strzelecki wspominał o sobie, że „wyglądał jak szkielet, okryty łachmanami, prawie bez spodni i butów”.

Kolejnym etapem jego ekspedycji była Tasmania (wówczas nazywana Ziemią Van Diemena), gdzie dopłynął w lipcu 1840 r. i – podobnie jak dla australijskiej Nowej Południowej Walii – sporządził mapę geologiczną badanych obszarów. Gubernatorem wyspy był wówczas John Franklin, z którym Polak się zaprzyjaźnił.

Po powrocie geolog udał się na północ kontynentu i badał dzisiejszy stan Queensland. Wreszcie, z powodu pogorszenia się stanu jego zdrowia, w kwietniu 1843 r. Strzelecki opuścił Australię, gdzie jego czteroletnie badania przyczyniły się do dalszej kolonizacji znacznych połaci brytyjskiej kolonii.
powiększ
Tablica pamiątkowa na ścianie domu w Dublinie, gdzie mieszkał i pracował P. E. Strzelecki (Wikimedia)

Misja w Irlandii

Następnie Strzelecki został wysłany do będącej wówczas pod brytyjskim panowaniem Irlandii, gdzie w latach 1847–1849 starał się powstrzymać skutki klęski głodu. Jako katolik pochodzący z Polski wzbudzał zaufanie miejscowych i mimo że katastrofa trwała jeszcze kilka lat, to odnotował pewne sukcesy. W pewnym momencie miał pod sobą kilkudziesięciu urzędników, którzy zgodnie z zamysłem podróżnika koordynowali program dożywiania skupiony na dzieciach (wcześniej skupiano się głównie na dorosłych). Polak krytykował poprzednie rozwiązania, a do wsparcia potrzebujących zaangażował duchowieństwo zarówno katolickie, jak i protestanckie. W uznaniu zasług, jako jeden z pierwszych cywilów, został odznaczony brytyjskim Orderem Łaźni.
1/4