Marian Kukiel – żołnierz, profesor, emigrant - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
Twórczość Mariana Kukiela jest jednym z kamieni milowych polskiej historiografii wojskowej. Zasłużył się w tej dziedzinie wraz z Wacławem Tokarzem, współtwórcą tej dyscypliny. Jego monumentalna praca o wojnie 1812 r. jest ważnym wkładem do dorobku europejskiej napoleonistyki. Badacza tego cechowała wszechstronność i pracowitość. Był żołnierzem, politykiem, organizatorem życia naukowego, jednak praca badawcza jako „wybór serca” angażowała go w stopniu najwyższym. Świadczy o tym dorobek liczący półtora tysiąca pozycji.
Młody, łysiejący mężczyzna z wąsami, w mundurze z odznaczeniami powiększ
Wiktor Pikiel, Generał Marian Kukiel (fot. 1925–1926)

Marian Włodzimierz Kukiel urodził się w roku 1885 r. w Dąbrowie Tarnowskiej, w zaborze austriackim. W domu żywa była pamięć o przegranych powstaniach XIX w. – zrozumiała, skoro Marian był najmłodszym synem konspiratora z czasów powstania 1863 r., komisarza Rządu Narodowego na powiat hrubieszowski, Adolfa Kukiela. Jako uczeń tarnowskiego gimnazjum, do którego uczęszczał na przełomie XIX i XX w., organizował tajne kółka samokształceniowe. Kiedy w roku 1903 rozpoczął studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie miał już wyraźnie określone sympatie polityczne.

Jak wielu młodych radykałów, socjalizował – dwa lata po rozpoczęciu studiów wstąpił do Organizacji Promienistych, a w 1907 r. do PPS – Frakcji Rewolucyjnej – ugrupowania, w którym gotowość do walki o prawa robotników łączyła się z wyraźnym rysem insurekcyjnym, skierowanym przeciw władzy Rosji.