Film dokumentalny "Kim był Jerzy Giedroyć?"" - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
detal strony miesięcznika "Kultura".
Jerzy Giedroyc to jedna z najwybitniejszych postaci polskiej historii w XX wieku. Wydawany przez niego na emigracji miesięcznik „Kultura” chociaż zakazany przez cenzurę PRL, faktycznie docierał do kraju i w ogromny stopniu ukształtował poglądy polskiej inteligencji. Bez nazwisk autorów „Kultury”, m.in. Andrzeja Bobkowskiego, Józefa Czapskiego, Witolda Gombrowicza, Gustawa Herlinga –Grudzińskiego, Stefana Kisielewskiego, Józefa Mackiewicza, Czesława Miłosza czy Jerzego Stempowskiego nie da się napisać historii polskiej kultury.
cześć I

Kim był Jerzy Giedroyć?

Pierwsza część filmu to opowieść przedstawiająca główne momenty z życia świadka rewolucji w Piotrogrodzie i Moskwie, uczestnika życia politycznego II Rzeczypospolitej, wydawcy BUNTU MŁODYCH i POLITYKI, niedoszłego więźnia Berezy Kartuskiej, dyplomaty ratującego polskich uchodźców w Rumunii, żołnierza wojska polskiego w Tobruku, uczestnika kampanii włoskiej 2 Korpusu gen. Andersa. A to wszystko do końca II Wojny Światowej. Sporo jak na jednego człowieka. Jak sam o sobie mówił - człowieka państwowca.

60 MIN, POLSKA 2020, PROD. MUZEUM HISTORII POLSKI, REŻ. MAREK DRĄŻEWSKI
część II

Kim był Jerzy Giedroyć?

Druga część to filmowa opowieść opisująca perypetie utworzenia Instytutu Literackiego KULTURA, tajemnicę Nobla dla Miłosza, a przede wszystkim powstanie idei współpracy Ukrainy, Litwy, Białorusi i Polski. Wartość jaką wniósł do kultury europejskiej Instytut Literacki KULTURA jest nie do przecenienia. A stał za tym jeden człowiek – Jerzy Giedroyć.

60 MIN, POLSKA 2020, PROD. MUZEUM HISTORII POLSKI, REŻ. MAREK DRĄŻEWSKI

Powiązane Aktualności

1/4

PowiązaneMateriały