Kazimierz Pułaski w walce o wolność Rzeczypospolitej - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu

Kazimierz Pułaski
w walce o wolność Rzeczypospolitej

czas czytania:
Życie i działalność Kazimierza Pułaskiego przed jego udziałem w wojnie
o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki pozostają mało znane nie tylko
na świecie, ale nawet w Polsce. Zanim jednak Polak przebył Atlantyk, by walczyć
o wolność innego narodu, dokonał wielu czynów w imię suwerenności ojczyzny.
powiększ
Jan Styka „Kazimierz Pułaski” (Wikimedia)

Konfederacja barska

Za sprawą sejmu repninowskiego równouprawnienie polityczne innowierców weszło w życie i stało się częścią tzw. praw kardynalnych. W odpowiedzi na postanowienia sejmu zawiązała się nowa konfederacja szlachty w Barze na Podolu (dzisiejsza Ukraina), zwana od miejsca jej powstania – konfederacją barską. Program ruchu był skierowany przeciwko Rosji i królowi podatnemu na wpływy zewnętrzne, ale u jego podstaw leżał religijny konserwatyzm, a także niechęć do modernizacji systemu politycznego Rzeczypospolitej. Szczególnie ważnym punktem była w tym wypadku zniesiona przez sejm repninowski zasada liberum veto, która dawała każdemu posłowi biorącemu udział w obradach sejmu prawo do zerwania go i unieważnienia podjętych na nim uchwał. Zasada narodziła się ze słusznej idei jednomyślności i ważności każdego głosu. W praktyce jednak była przyczyną chaosu i decyzyjnego paraliżu. Słuszna bądź nie, przywrócenie tej zasady – tak charakterystycznej dla polskiej demokracji szlacheckiej – stało się jednym z powodów powstania konfederacji.

W rzeczywistości pod ogólną nazwą konfederacji kryje się nie jedna, ale aż 66 związków o charakterze lokalnym, które powstały w tym czasie w Koronie i na Litwie. Ich przedstawiciele weszli w skład tzw. Rady Generalnej Stanów Skonfederowanych Konfederacji Barskiej, która stała się naczelnym organem ruchu. Na siedzibę Rady wybrano Preszów (znajdujący się dzisiaj na terenie Słowacji).

Zwycięstwa i porażki Kazimierza Pułaskiego

Mimo że miał zaledwie 23 lata, mianowany pułkownikiem Kazimierz Pułaski szybko zyskał opinię jednego z najzdolniejszych dowódców wojskowych konfederacji barskiej. W 1768 r., mając pod sobą 700 konfederatów oraz 800 lokalnych mieszkańców, dowodził obroną klasztoru karmelitów w Berdyczowie. Obrońcy zdołali odeprzeć trzy rosyjskie szturmy na klasztorną fortecę, jednak brak amunicji i żywności zmusił Pułaskiego do podjęcia rozmów. Oblężenie zakończyło się po 17 dniach. Na mocy porozumienia konfederaci mogli opuścić twierdzę i zachować broń, a mieszkańcy zostali objęci amnestią.

Pułaski walczył na Litwie, Podlasiu i Mazowszu, pokonał Rosjan w starciach pod Kukiełkami oraz Słonimiem i w tym czasie został mianowany marszałkiem łomżyńskim. 13 września 1769 r. doznał jednak dotkliwej porażki w bitwie pod Orzechowem. Pułaski został zmuszony do odwrotu przez rosyjskiego generała Aleksandra Suworowa, który spychał siły konfederatów, wykorzystując formacje lekkiej piechoty i kozaków. Kiedy polskie wojska dotarły do miejscowości Włodawa, spadł na nich niespodziewany atak oddziałów prowadzonych przez generała Karola Augusta von Rönnego. Poza zasięgiem walk znalazła się przednia straż pod dowództwem Franciszka Ksawerego Pułaskiego. Po tym, jak doszły do niego fałszywe informacje, że jego brat dostał się do niewoli, zawrócił. Nazajutrz doszło do bitwy pod Łomazami, która zakończyła się śmiercią brata Kazimierza i porażką konfederatów.
powiększ
Kazimierz Pułaski (1748-1779). Naczelnik Konfederatów Barskich, pocztówka (Polona)
powiększ
Pomnik Kazimierza Pułaskiego w Waszyngtonie dłuta Kazimierza Chodzińskiego (Wikimedia)

Opuszczając ojczyznę

Mimo tego zwycięstwa pozycja konfederatów była trudna. 30 listopada 1771 r. konfederaci zdecydowali się na desperacki krok porwania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nieudolna akcja zakończyła się niepowodzeniem i kompromitacją ruchu w oczach obserwatorów europejskich. Kazimierza Pułaskiego oskarżono o współudział w zamachu na króla i zaocznie skazano na śmierć.

Pozbawiony majątku i honoru Pułaski udał się najpierw do Niemiec, a potem trafił do Turcji, która była wówczas w stanie wojny z Rosją. Stamtąd przeniósł się do Francji, gdzie spotkał m.in. Benjamina Franklina, który zachęcił go do podróży przez Atlantyk i wzięcia udziału w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Jędrzej Gumiński
1/4

PowiązaneMateriały