Hipnotyzer i prekursor telewizji – Julian Leopold Ochorowicz - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu

Hipnotyzer
i prekursor telewizji – Julian Leopold Ochorowicz

czas czytania:
Na przełomie XIX i XX w. pozostawał jednym z najsłynniejszych Polaków w Europie. Określany „polskim Teslą” i „szalonym profesorem filozofii”, był psychologiem, twórcą wynalazków, badaczem mediumizmu. Z jednej strony uznawano go
za wybitnego naukowca, z drugiej… szarlatana opętanego złymi mocami.
powiększ
Portret Juliana Ochorowicza, fot. Jan Mieczkowski, 1880 r. (Polona)

Eksperymenty z medium

Ochorowicz kontynuował naukę na Uniwersytecie w Lipsku, gdzie otrzymał stopień doktora filozofii, a na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie się habilitował. Został zatrudniony na uczelni – był pierwszym w kraju i jednym z pierwszych w Europie wykładowców psychologii empirycznej. W 1877 r. opublikował obszerny artykuł „O zjawiskach zdwojenia w życiu duchowym człowieka”. Wyłożył w nim swoje podejście do badań, któremu pozostawał wierny do końca życia:

„Nic tak nie wpływa na postęp jakiejkolwiek nauki, jak właśnie poznanie zjawisk wyjątkowych, które znajdując się w kolizji z przyjętymi teoriami, zmuszają nas do przedsięwzięcia ściślejszej ich krytyki, celem zharmonizowania nowych faktów z dawnymi”.

Ochorowicza interesowały tematy i zagadnienia, po które niechętnie sięgali wówczas inni naukowcy. Interesował się spirytyzmem, mediumizmem, telepatią, telekinezą i hipnotyzmem. W napisanej w Paryżu i opublikowanej po francusku pracy „De la suggestion mentale” wspominał swoje eksperymenty związane z sugestią myślową:

„W roku 1867 po raz pierwszy zrobiłem w Lublinie doświadczenie na młodym 17-letnim człowieku, dość trudnym do uśpienia, który jednak po zapadnięciu w sen somnambuliczny okazał się bardzo czułem medium. Np. rozpoznawał wszystkie osoby, które bodaj jednym palcem dotknęły jego pleców”.

Uznany w Europie, niedoceniany w Polsce

Mimo licznych kontrowersji związanych z prowadzonymi przez Ochorowicza badaniami Polak zyskał uznanie europejskich naukowców. Brytyjskie Towarzystwo Badań Psychicznych nadało mu godność członka honorowego. W podobny sposób wyróżniły go towarzystwa psychologiczne w Kolonii, Berlinie, Budapeszcie, Lipsku i Nowym Jorku. Został członkiem komitetu redakcyjnego „Annales des Sciences Psychiques” oraz sekretarzem Międzynarodowego Instytutu Psychologii w Paryżu. Współorganizował pierwszy na świecie Kongres Psychologiczny, na który przyjechało kilkaset osób.

Zdaniem wybitnego psychologa i filozofa Adama Cygielstrejcha, Ochorowicza należy uznać za jednego z najlepszych hipnotyzerów swoich czasów, a także „wybitniejszych, o sławie europejskich, teoretyków tej gałęzi nauki – z poglądem jego w kwestiach dotyczących hipnotyzmu ogromnie się liczono”. Rzeczywiście, gdy jedno z najważniejszych ówczesnych wydawnictw francuskich, „Dictionnaire de Physiologie”, postanowiło opublikować poważny artykuł na temat hipnotyzmu – o jego napisanie zwrócono się właśnie do Ochorowicza. „Uczony nasz nie zawiódł pokładanych w nim nadziei: napisał obszerny i jędrny artykuł” – podkreślał Cygielstrejch. Uznany na świecie Ochorowicz budził niechęć większości środowisk akademickich i lekarskich w Polsce. Niektórzy wprost wyrażali wrogość wobec poczynań „tego szarlatana”, ostentacyjnie nakazując wydawcom wykreślać się z listy prenumeratorów pism, które zapowiadały druk artykułów psychologa. W obronie Ochorowicza, który stał się inspiracją dla stworzenia postaci Ochockiego w „Lalce”, stanął Bolesław Prus. „W jakiejże to atmosferze moralnej upływa nasze życie, jeżeli łatwiej nam posądzać bliźnich o »głupotę« lub »oszustwo«, aniżeli przypuścić istnienie nowej grupy zjawisk?” – pisał na łamach tygodnika „Kraj”.
powiększ
Richard Bergh, „Seans hipnotyczny” 1887, olej na płótnie (Nationalmuseum w Sztokholmie, domena publiczna)
1/4