Henryk III Biały i walka o stabilny Śląsk - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu

Henryk III Biały
i walka o stabilny Śląsk

czas czytania:
Walka o panowanie na Śląsku między braćmi zmarłego pod Legnicą Henryka II Pobożnego była trudnym doświadczeniem dla mieszkańców księstwa. Dominacja księcia wrocławskiego, Henryka III Białego, była ważnym krokiem w stronę przywrócenia stabilizacji i zacieśnienia relacji książąt śląskich z czeską monarchią Przemyślidów.
Pieczęć przedstawiająca rycerza średniowieczna z tarczą z orłem i włócznią powiększ
Pieczęć Henryka III Białego (domena publiczna)

Henryk III Biały przyszedł na świat między 1227 a 1230 r. jako trzeci syn Henryka II Pobożnego, księcia śląskiego, i Anny Przemyślidki, córki króla Czech, Przemysła I Ottokara. Księstwo śląskie było wówczas jeszcze silnym i zjednoczonym organizmem państwowym, którego wpływy wykraczały poza samą dzielnicę. Tak zwaną Monarchię Henryków Śląskich stworzył dziadek Henryka Białego, Henryk I Brodaty.

Jeszcze jako małoletni chłopiec Henryk stracił ojca (który poległ w bitwie z Mongołami pod Legnicą w 1241 r.) i trafił pod opiekę matki, która sprawowała władzę w księstwie jako regentka. Rzeczywiste rządy wkrótce przejął najstarszy z żyjących braci Henryka, Bolesław II Rogatka. Ten nie zamierzał dzielić się władzą z rodzeństwem, które postanowił przeznaczyć do stanu duchownego. Henrykowi udał się jednak zdobyć pewną władzę w księstwie, gdyż od 1247 r. zaczął wystawiać we własnym imieniu dokumenty.

Bratobójcza wojna

O tym, że do zamiany dzielnic nie doszło na warunkach pokojowych, świadczą działania podjęte przez starszego z braci, który zdecydował się na próbę zbrojnego odzyskania władzy nad południem księstwa jeszcze w 1248 r. W wyprawie wzięły udział nie tylko wojska z domeny księcia, ale także zaciężne oddziały niemieckie. Głównym celem kampanii był niewątpliwie Wrocław, którego zdobycie dawałoby Bolesławowi silne argumenty do negocjacji podziału dzielnicy, lecz po drodze ofiarą jego armii padła Środa Śląska. Według zapisów źródłowych, 500 jej mieszkańców zapędzono w okolice kościoła i spalono. Rogatka dotarł następnie pod Wrocław i obległ miasto, lecz Henrykowi udało się obronić stolicę księstwa i zmusić starszego brata do odwrotu. Wojna jednak nie była jeszcze rozstrzygnięta. Skłóceni bracia zaczęli szukać sojuszników, którzy zapewniliby im przewagę.
Mężczyzna z włócznią siedzi na koniu,  za nim kobieta, obok idzie mężczyzna grający na lutni powiększ
Bolesław Łysy Rogatka, książę z dynastii Piastów (1217–1278) z Zofią de Deren i swym ulubionym lutnistą (Jan Matejko, „Tygodnik Illustrowany” 1879, nr 205)