Grudzień 1970 – komuniści przeciwko społeczeństwu - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu

Grudzień 1970 – komuniści przeciwko społeczeństwu

czas czytania:
Pochód idący ulicą na jego czole idą mężczyźni niosący na drzwiach ciało zabitego
Niespodziewane wysokie podwyżki cen, ogłoszone przez władze komunistyczne PRL w grudniu 1970 r. doprowadziły do wybuchu niezadowolenia społecznego i manifestacji ulicznych. Władze nie podjęły rozmów i przystąpiły do brutalnego stłumienia strajku.
Rzeźba przestawiająca datę 1970, w której siódemka jest pochylona, a jej dolną częścią są nogi klęczącego człowieka powiększ
Pomnik Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni (Wikimedia commons)

Winą za zaistniały stan rzeczy, co w komunistycznej partii było swego rodzaju tradycją, obarczono poprzednią ekipę. Było to w tym systemie jedyną skuteczną formą legitymizacji władzy. Zmiany na szczeblu centralnym stanowiły symboliczne zakończenie rozgrywki wewnątrzpartyjnej. Jak się wydaje, tragiczne wydarzenia na Wybrzeżu mogły być ich pochodną. 

1 marca 1971 r., po kolejnej fali strajków, władze wycofały wprowadzoną w grudniu podwyżkę cen. Nie znaczy to, że gotowe były do ekspiacji. Z pamięcią o Grudniu walczyły na różne sposoby, jednak tłumienie tej pamięci przynosiło skutek odwrotny do zamierzonego. Grudzień stał się symbolem. Bezwzględność władz wobec protestujących obnażyła naturę systemu, a w kolejnych latach stała się zaczynem działalności opozycyjnej oraz ważną, choć bolesną lekcją w 1980 r., gdy powstawała „Solidarność”.

Piotr Abryszeński
1/4