Pracownia konserwacji Muzeum Historii Polski - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu

Pracownia konserwacji

Pracownia konserwacji
Przez pierwsze dziesięć lat naszego istnienia w zakresie konserwatorskim współpracowaliśmy z ekspertami zewnętrznymi. Obecnie konserwację muzealiów, w tym okresowe przeglądy konserwatorskie, możemy w większości realizować własnymi siłami. W Pracowni także opiniujemy i oceniamy stan zachowania naszych zbiorów.
zdjęcie fragment sukni po konserwacji powiększ
Stanik sukni po konserwacji
© fot. MHP

Od początku działalności Pracowni Konserwacji Zbiorów uwaga zatrudnionych w Muzeum konserwatorów skoncentrowana była na zagadnieniach związanych z ochroną zbiorów z uwzględnieniem ich różnorodności. Do naszych zbiorów podchodzimy indywidualnie, a celem nadrzędnym było odpowiednie ich zabezpieczenie. Konserwacje realizowane są zarówno w ramach pracowni, jak przez podmioty zewnętrzne, nad którymi sprawujemy nadzory konserwatorskie. 

Po przeszło sześciu latach działalności Pracowni zakonserwowano już ponad 1000 obiektów muzealnych, a ponad 20 000 kolejnych, po wstępnych oględzinach skierowaliśmy do dezynfekcji. Wszystko po to, aby czyste obiekty móc opakować i bezpiecznie zmagazynować. 
 
Nasze działania konserwatorskie skoncentrowaliśmy przede wszystkim na obiektach, które znajdą się wystawie stałej, która zostanie/została otwarta we wrześniu 2023 r. 

Do tej pory zakonserwowano między innymi obiekty kodeksowe i rękopiśmienne, ubiory, część zbioru metalowych wyrobów galanterii użytkowej i artystycznej oraz militaria. W Pracowni zadbaliśmy m.in. o osiemnastowieczną męską kamizelkę, suknie z przełomu XIX i XX wieku, ale i zbiór ponad 40. metalowych foremek cukierniczych czy granat łzawiący używany przez ZOMO w trakcie tłumienia demonstracji w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Galeria

1/4