Napierśnik półzbroi husarskiej typu anima

pochodzenie: Europa Środkowa
czas powstania: 3./4. ćw. XVI w.
materiał: stal, mosiądz, skóra
technika: kucie, trawienie, nitowanie, garbowanie
wymiary: 42 x 34 x 13,5 cm
numer inwentarza: MHP-MIL 198
czas powstania: 3./4. ćw. XVI w.
materiał: stal, mosiądz, skóra
technika: kucie, trawienie, nitowanie, garbowanie
wymiary: 42 x 34 x 13,5 cm
numer inwentarza: MHP-MIL 198
Anima to typ ruchomej półzbroi, która pierwotnie pojawiła się w Italii. Z powodu specyficznej budowy, ułatwiającej dopasowanie, od początku XVI wieku była szczególnie chętnie używana przez oficerów floty. Szybko zaczęto ją wykorzystywać w całej Europie – w Rzeczypospolitej była najbardziej popularna od 2. połowy XVI do początku XVII wieku. Anima stanowiła formę przejściową między zbroją płytową a husarską. Jej elementy to: napierśnik i naplecznik tworzące kirys, taszki – osłony ud, a także osłony ramion – wszystkie złożone z ruchomych, stalowych folg, czyli pasów połączonych ze sobą nitami oraz skórzanymi pasami od spodu. Całość uzupełniał hełm typu otwartego oraz niekiedy rękawice. Obecnie w polskich zbiorach znajduje się jedynie około tuzina napierśników typu anima. Prezentowany jest tym cenniejszy, że został ozdobiony misternymi ornamentami.
Nasza kolekcja
Znaczną część obiektów pozyskaliśmy w celu ich udostępnienia na przygotowywanej wystawie stałej. Inne trafią na organizowane przez nas tematyczne wystawy czasowe. Kolekcję powiększamy o najistotniejsze, najciekawsze i najbardziej reprezentatywne dla polskiej historii eksponaty. Są to wytwory tak kultury materialnej, jak i niematerialnej (historia mówiona). Naszą kolekcję charakteryzuje duża różnorodność oraz szeroka rozpiętość chronologiczna od epoki średniowiecza, aż po czasy współczesne. Zbiory zostały podzielone na szereg kategorii: archiwum, falerystykę, kartografię, numizmatykę, weksylia, naturalia, archeologię, rzemiosło oraz sztukę. O historii naszej kolekcji przeczytasz w O Muzeum.
Przekaż pamiątkę
Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek do Muzeum Historii Polski mogą zgłaszać się telefonicznie pod numerami 22 211 90 32, 22 211 90 48, bądź mailowo pod adresem pamiatki@muzhp.pl.