Konsola ze skrytką należąca do rodzin Płoskich i Romaszewskich

Informacje podstawowe
pochodzenie: Polska
czas powstania: XIX/XX w.
materiał: drewno, metal
wymiary: 57,7 x 90 x, 37,3 cm
numer inwentarza: MHP-RM 15
Dar rodziny Romaszewskich
Konsola podarowana Muzeum Historii Polski została wykonana w stylu eklektycznym. Blat mebla jest otwierany, w środku znajduje się schowek o głębokości 3 cm, zamontowany przez Stanisława Płoskiego 23 marca 1940 roku. Blokadę skrytki stanowi wysuwany z tylnej ściany obiektu gwoździk. Pierwszym znanym właścicielem konsoli był Józef Płoski, oficer armii carskiej, który jako dziecko powstańców styczniowych został wcielony do rosyjskiego korpusu kadetów. Do Polski przyjechał dopiero kiedy skończył czterdzieści lat. Poznał wówczas swoją przyszłą żonę Wandę Biegańską. Konsola wyjechała z młodą parą do Briańska i po latach wróciła do kraju. W czasie II wojny światowej mebel znalazł się w mieszkaniu Ewy i Stanisława Płoskich, żołnierzy Armii Krajowej. Później unikatowa konsola służyła dwóm pokoleniom rodziny Romaszewskich podczas działalności opozycyjnej w czasach PRL, najpierw Zbigniewowi i Zofii, a następnie ich córce Agnieszce. To wyjątkowy obiekt – niemy świadek istotnych dla Polski wydarzeń w XX wieku.
Nasza kolekcja
Znaczną część obiektów pozyskaliśmy w celu ich udostępnienia na przygotowywanej wystawie stałej. Inne trafią na organizowane przez nas tematyczne wystawy czasowe. Kolekcję powiększamy o najistotniejsze, najciekawsze i najbardziej reprezentatywne dla polskiej historii eksponaty. Są to wytwory tak kultury materialnej, jak i niematerialnej (historia mówiona). Naszą kolekcję charakteryzuje duża różnorodność oraz szeroka rozpiętość chronologiczna od epoki średniowiecza, aż po czasy współczesne. Zbiory zostały podzielone na szereg kategorii: archiwum, falerystykę, kartografię, numizmatykę, weksylia, naturalia, archeologię, rzemiosło oraz sztukę. O historii naszej kolekcji przeczytasz w O Muzeum.
Przekaż pamiątkę
Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek do Muzeum Historii Polski mogą zgłaszać się telefonicznie pod numerami 22 211 90 32, 22 211 90 48, bądź mailowo pod adresem pamiatki@muzhp.pl.