Zmarł profesor Andrzej Maczek, syn generała Stanisława Maczka. - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
czas czytania:

Zmarł profesor Andrzej Maczek

! Dywizja Pancerna podczas walk w Belgii, 1944 rok.  Na zdjęciu samochody pancerne i unoszący się nad polem bitwy dym.
W niedzielę 16 lipca w wieku 86 lat w Sheffield w Anglii zmarł prof. Andrzej Maczek, syn generała Stanisława Maczka, dowódcy 1. Dywizji Pancernej podczas II wojny światowej. Wiele lat poświęcił na dbanie o pamięć o swoim ojcu i jego żołnierzach. Pomimo zaawansowanego wieku regularnie pojawiał się na uroczystościach w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii i Belgii. Jak sam mówił, „historia jego i jego żołnierzy to nasz skarb narodowy”.

Długoletnia współpraca
z Muzeum Historii Polski

Od kilku lat mocno był związany z Muzeum Historii Polski, wspierając prace nad wystawą „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”. Wziął udział w jej otwarciu we wrześniu 2019 roku. Wystąpił również w wyprodukowanym dla MHP dokumencie o swoim ojcu, „Niepokonany”, w reżyserii Rafała Geremka. W 2022 roku zbiory muzealne wzbogaciły się o przekazany przez niego mundur gen. Maczka, który będzie pokazywany na wystawie stałej Muzeum Historii Polski.
Prof. Andrzej Maczek podczas wernisażu wystawy MHP „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze” , w tle baner wystawy powiększ
Prof. Andrzej Maczek podczas wernisażu wystawy MHP „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”
fot. MHP/Elżbieta Lichocka

Powiązane Aktualności

1/4

PowiązaneMateriały