Wystawa „Powstali 1863–64” w Żarach - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
czas czytania:

Wystawa „Powstali 1863–64” w Żarach

W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Czy kosa była lepsza od karabinu? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64”, którą od 28 października do 9 listopada będzie można oglądać w Żarach.

Dzisiaj w Żarach na placu przy Ratuszu, nastąpiło uroczyste otwarcie multimedialnej wystawy plenerowej „Powstali 1863-64” przygotowaną przez Muzeum Historii Polski. W wernisażu uczestniczyli m.in.  dyrektor Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach Małgorzata Cegielska, wiceburmistrz Patryk Faliński, Przewodniczący Rady Marian Popławski, kurator wystawy Sebastian Pawlina
powiększ
Uroczyste otwarcie multimedialnej wystawy plenerowej „Powstali 1863-64” w Żarach.
MHP/ A. Paszko
powiększ
Podcast: Narodowa ofiara. Powstanie Styczniowe. Zaprasza Łukasz Starowieyski

Podcast o Powstaniu Styczniowym

Posłuchaj
Podsumowanie zrywu wolnościowego, jakim było Powstanie Styczniowe może przyprawić o zawrót głowy. W trakcie jego trwania stoczono 1200 bitew, w których brało udział 100 tysięcy powstańców.
  • Jakie były przyczyn jego wybuchu?
  • Kto stanął na jego czele i dlaczego dzisiaj nie wspominamy najlepiej jego pierwszego dyktatora - Ludwika Mierosławskiego?
  • Jak na to wszystko zareagowało Imperium Rosyjskie i car Aleksander II?
  • A przede wszystkim, czy Powstanie miało szanse na powodzenie?
Przybliżmy sylwetki kilku kluczowych dla Powstania Styczniowego postaci: Romualda Traugutta, Konstantego Romanowa, a także budzącego grozę Michaiła Wileńskiego. Kim byli i jaki mieli wpływ na wydarzenia z lat 1863 - 1864? O tym wszystkim w podcaście z serii „1000 lat. Prześwietlenie” opowie Łukasz Starowieyski. Jego gościem jest dr Adam Buława z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

O wystawie

Ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to historia powstania 1863–1864 przedstawiona w szesnastu pawilonach. Początkiem opowieści są przedstyczniowe manifestacje, w dalszej części zwiedzający poznają m.in. przebieg walk, udział w nich wybranych postaci i grup społecznych, doniesienia światowej prasy, biżuterię patriotyczną czy powstańczą modę.
powiększ
Uroczyste otwarcie multimedialnej wystawy plenerowej „Powstali 1863-64” w Żarach.
MHP/ A. Paszko
powiększ
Wystawa plenerowa „Powstali 1863-64” w Żarach
MHP/ A. Paszko

Do opowiedzenia o powstaniu wykorzystywane są wspomnienia, relacje, archiwalne dokumenty, zdjęcia, grafiki czy fragmenty prasy z epoki. Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli także okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.