czas czytania:
Wystawa „Powstali 1863-64” otwarta!
10 maja na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otwarto plenerową multimedialną wystawę „Powstali 1863-64” przygotowaną przez Muzeum Historii Polski. W uroczystym wernisażu uczestniczyli m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof.
Piotr Gliński i dyrektor MHP Robert Kostro.
Czy kosa była lepsza od karabinu? W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64”, którą do 16 maja można obejrzeć w Warszawie.
Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że „pamięć o Powstaniu Styczniowym silnie odcisnęła się w narodowej kulturze i stała się ważnym elementem w budowaniu świadomości historycznej i dziedzictwa kulturowego dla wielu pokoleń Polaków, Bylibyśmy ubożsi i słabsi, a przede wszystkim jako wspólnota, nie bylibyśmy odporni na wszystkie współczesne zagrożenia bez tej pamięci”.
Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160, rocznicy Powstania Styczniowego jest prezentowana na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Po pierwsze, musimy pamiętać o bohaterach, o tych, którzy polegli i o tych, którzy ryzykowali swoje życie dla Ojczyzny, Druga rzecz, to musimy pamiętać myśląc o Powstaniu Styczniowym, że to był niezwykle ważny, przełomowy moment w relacjach społecznych, Tu rodziła się nowoczesna Polska, To był ten okres, kiedy nowe warstwy społeczne wykazały zaangażowanie, zwłaszcza wielu mieszczan oraz chłopów uczestniczyło w Powstaniu Styczniowym, Trzecie ważne przesłanie to kwestia udziału narodów Rzeczpospolitej w tym powstaniu, Jest niesłychanie ważne, że to jest data, która nas łączy z Litwinami, z Białorusinami, Ukraińcami, Zależy nam na tym, żeby podkreślić to zwłaszcza teraz, w obliczu tej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, To jest niesłychanie istotne dla nas” – powiedział dyrektor MHP Robert Kostro.
Ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części, Pierwsza z nich, to faktograficzna opowieść o insurekcji 1863–1864 przedstawiona na szesnastu stanowiskach, Począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po doniesienia światowej prasy o wydarzeniach, powstańczą modę z epoki i pamięć o zrywie, Ta część ma charakter analogowo-multimedialny − dzięki wykonywaniu zadań zwiedzający mogą samodzielnie odkrywać treści historyczne.
Kolejnym − największym i najbardziej spektakularnym − elementem wystawy jest rotunda, w multimedialnej formie prezentującą wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego oraz opowieści o ludziach związanych z ruchem insurekcyjnym, Pasjonujące opowieści oparte są o wspomnienia, relacje, źródła archiwalne, dokumenty.
Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci, Wystawie towarzyszy pakiet edukacyjny oraz wiele innych form aktywności.
„Wystawę „Powstali 1863-64” będzie można obejrzeć w tym roku w kilkunastu miastach – m.in, w Łowiczu, Małgoszczu, Tykocinie, Zamościu i Katowicach, Zależy nam, aby ekspozycja dotarła do zarówno małych, jak i większych miast, ze szczególnym uwzględnieniem tych, w okolicach których toczyły się walki powstańcze” – powiedział kurator wystawy Wojciech Kalwat.
Termin i miejsce: 10–16 maja 2023 r., wystawa czynna w godz, 11-19 (wszystkie dni tygodnia), dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul, Krakowskie Przedmieście 15, Warszawa, Wstęp wolny.
Noc Muzeów
Wstęp w godzinach: 11.00 - 24.00
Działania edukacyjne: 13.00 - 20.00
Oprowadzania kuratorskie: 13.00, 15.00, 17.00, 19.00
Atrakcje dla najmłodszych
Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.
Wystawie będą towarzyszyły pokazy rekonstruktorskie i działania edukacyjne: zagadki, łamigłówki i zadania dotyczące tematu Powstania Styczniowego.
Oprowadzania w Noc Muzeów
W czasie Nocy Muzeów odbędą się także oprowadzania kuratorskie po wystawie o godzinie: 13.00, 15.00, 17.00, 19.00 (liczba miejsc ograniczona, nie obowiązują zapisy).
Miejsce: dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul, Krakowskie Przedmieście 15.
Po zakończeniu pokazu w Warszawie wystawa będzie prezentowana w kolejnych miastach w Polsce, Szczegółowe informacje na stronie www.powstanie1863-64.pl
Kuratorzy wystawy: Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina
Projekt plastyczny i wykonanie: Studio projektowe Sowa-Szenk
Organizator: Muzeum Historii Polski.
Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Darczyńca: Fundacja Banku Pekao S.A.
Patroni medialni: Polskie Radio, Telewizja Polska, Polska Press Grupa, Gość Niedzielny, Dzieje.pl.
fot, MHP/Michał Jędrzejewski.
Małgorzata Kowalczyk.