Wspólne pisanie historii. Jubileuszowa edycja konferencji „Recovering Forgotten History” w Poznaniu - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
czas czytania:

Wspólne pisanie historii.
Jubileuszowa edycja konferencji
„Recovering Forgotten History”
w Poznaniu

Od Bostonu po Warszawę – wybitni historycy i prestiżowe wydawnictwa debatują nad przyszłymi książkami o dziejach Europy Środkowej.

To jedno z najważniejszych wydarzeń na mapie międzynarodowej humanistyki. Od niemal dwóch dekad konferencje „Recovering Forgotten History” budują mosty między badaczami z Polski i Europy Środkowej a światem akademickim Zachodu. Ich wyjątkowa formuła opiera się nie tylko na prezentacji gotowych prac, ale przede wszystkim na wspólnej pracy autorów, recenzentów i wydawców nad książkami, które dopiero mają się ukazać. To laboratorium idei, miejsce krytycznej refleksji i twórczej współpracy, gdzie nauka powstaje na oczach uczestników – w dialogu i wzajemnym zaufaniu. Jubileuszowa, XXV edycja konferencji odbywa się w Poznaniu, a patronat nad nią sprawuje Muzeum Historii Polski.
powiększ
MHP/Kalina Slaboszowska

Międzynarodowy dialog pod egidą Muzeum Historii Polski

Organizowane od 2006 roku konferencje „Recovering Forgotten History” stawiają sobie za cel zbliżenie zachodnich historyków i wydawców z przedstawicielami polskiego i środkowoeuropejskiego środowiska akademickiego. Od 2022 roku konferencje te odbywają się pod patronatem Muzeum Historii Polski, które wspiera inicjatywę merytorycznie i instytucjonalnie.

Ich szczególna formuła opiera się na pracy nad książkami będącymi jeszcze w przygotowaniu – to rzadkie i niezwykle owocne podejście, pozwalające na dogłębną, międzynarodową recenzję jeszcze przed drukiem. Efektem tej współpracy są publikacje, które trafiają do najważniejszych serii wydawniczych i zmieniają sposób, w jaki opowiadana jest historia Polski i regionu.

Jubileuszowa edycja w Poznaniu – spotkanie elit humanistyki

Tegoroczne obrady XXV edycji konferencji „Recovering Forgotten History” odbywają się w dniach 9–14 czerwca w Poznaniu, pod przewodnictwem prof. Richarda Butterwicka-Pawlikowskiego, Głównego Historyka Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu bierze udział kilkudziesięciu wybitnych historyków z Polski, Wielkiej Brytanii, USA i Niemiec, a także przedstawiciele najważniejszych światowych wydawnictw akademickich, takich jak:

  • Oxford University Press
  • Routledge
  • Central European University Press
  • McGill-Queen’s University Press

W poniedziałek, 9 czerwca, odbyła się pierwsza z konferencyjnych debat – poświęcona monografii prof. Igora Lukesa (Boston University) pt. „The Stalinist Purge that Changed the Course of the Cold War: Rudolf Slánský and Operation Great Sweeper”.
Publikacja ta była szczegółowo omawiana przez zespół recenzentów, w skład którego weszli: prof. Jan Jacek Bruski (UJ), dr Michał Przeperski (MHP) oraz dr Paweł Ukielski (ISP PAN).

W kolejnych dniach przedmiotem obrad będą kolejne, niezwykle ważne tytuły, które znajdują się obecnie w procesie redakcyjnym lub przygotowawczym:

  • „The Oxford History of Poland-Lithuania, vol. 2: The Making of the Polish-Lithuanian Republic, 1569–1648” – prof. Robert Frost
  • „To Kill a Spy: Violence and Everyday Nationalism in Fin-de-Siècle Europe” – dr Zachary Mazur
  • „Beyond Vienna: The Provincial Austrian Home Front during the First World War” – dr Kathryn E. Densford
  • „Mysticism in Exile: Chabad Hasidism in Interwar Poland” – dr Wojciech Tworek
  • „Divided Loyalties: Bogusław Radziwiłł (1620–1669) and the Dilemmas of a Transnational Aristocrat” – prof. Karin Friedrich
W sesjach uczestniczą również uznani polscy recenzenci, którzy – wspólnie z autorami i wydawcami – analizują strukturę, argumentację i kontekst prezentowanych publikacji. Do grona aktywnych uczestników należą m.in.: prof. Jan Jacek Bruski, dr Michał Przeperski, dr Paweł Ukielski, a swój udział potwierdzili także zaproszeni eksperci i profesorowie, tacy jak: prof. Jolanta Choińska-Mika, prof. Maciej Górny, prof. Igor Kąkolewski, prof. Joanna Nalewajko-Kulikov i wielu innych.
powiększ
MHP/Kalina Slaboszowska

Powiązane Aktualności

1/4