Historia w sieci. Warsztaty dla nauczycieli i uczniów - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
czas czytania:

Historia w sieci. Warsztaty dla nauczycieli i uczniów

Jak wykorzystać najnowsze technologie w szkole, kiedy jest się zaangażowanym nauczycielem lub uczniem? Jak nie dać się oszukać sztucznej inteligencji, tylko zaprosić ją do współpracy? Czym są halucynacje i jakie pole do popisu dają nam zasoby otwartej kultury? Wreszcie jak wykorzystać wiedzę merytoryczną i techniczną, by nakręcić filmik z oprowadzania rówieśniczego w swojej okolicy? Na te i inne pytania nasi eksperci odpowiedzieli podczas realizacji projektu „Historia w sieci. Warsztaty dla nauczycieli i uczniów"!
powiększ
MHP/ M. Cioch

Do udziału w projekcie zgłosiło się 15 zespołów szkolnych z całej Polski. Każdy z zespołów składał się z jednej nauczycielki lub nauczyciela oraz dwójki lub trójki uczennic i uczniów szkół średnich. Zgłosiły się do nas szkoły wielu typów – publiczne i niepubliczne, ogólnokształcące i branżowe, z małych lub dużych ośrodków. Było więc różnorodnie i arcyciekawie.

Podczas dwóch dni warsztatów – 19 października i 16 listopada 2024 r. – uczestnicy zapoznali się z wieloma zagadnieniami dotyczącymi ważnych kwestii kultury cyfrowej i możliwości, jakie dają nowoczesne technologie podczas nauczania i uczenia się historii. Nasi eksperci poprowadzili warsztaty z zakresu:
  • Otwartej kultury
  • Sztucznej inteligencji
  • Fact-checkingu
  • Zasobów i narzędzi cyfrowych
  • Nagrywania filmików i podcastów.

Zadaniem zespołów szkolnych było także stworzenie filmików lub podcastów będących zapisem oprowadzania rówieśniczego po regionie, w którym znajduje się ich szkoła. Mamy nadzieję, że to inspirujące zadanie dodało wszystkim uczestnikom „Historii w sieci” skrzydeł, pewności siebie i nowych umiejętności.
powiększ
MHP/ M. Cioch
powiększ
MHP/ M. Cioch

Uczestnicy projektu spotkali się także 7 grudnia 2024 roku w siedzibie Muzeum Historii Polski w Warszawie, by poznać się na żywo, na dużym ekranie obejrzeć prace projektowe zespołów i obejrzeć wystawę „1025. Narodziny królestwa”.

Nauczycielom i uczniom, którzy zdecydowali się odbyć z nami tę podróż do sieci historii, dziękujemy za udział w wydarzeniach. Polecamy się na przyszłość!
1/4

Powiązane Aktualności

1/4

Polecane Wydarzenia

1/4
Zobacz wszystkie Wydarzenia

Powiązane Wystawy

1/4