15 GRUDNIA 1575
Elekcja Stefana Batorego
2019-12-13 ARTYKUŁY
Mit „mniejszego zła”

Mimo upływu blisko 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego niektóre mity na jego temat są niezwykle żywotne. Jednym z nich jest stwierdzenie, że był on „mniejszym złem”, że uchronił Polskę i Polaków przed sowiecką interwencją. Tymczasem paradoksalnie było dokładnie odwrotnie.

2019-12-12 AKTUALNOŚCI
Nagrody Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa przyznane po raz drugi

Historyk Alfredas Bumblauskas, poeta i tłumacz Kornelijus Platelis oraz firma Kauno tiltai zostali tegorocznymi laureatami nagród Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa. „Zależy nam, aby wzmacniać stosunki polsko-litewskie” – powiedział Robert Kostro, dyrektor MHP, w trakcie uroczystości wręczenia nagród.

2019-12-10 WYDAWNICTWA MHP
Kobiety niepodległości. Wspomnienia z lat 1910–1918

Najnowszy tom Kobiety niepodległości. Wspomnienia z lat 1910–1918 został wydany w ramach serii 100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki. To jubileuszowa seria Muzeum Historii Polski przygotowana z okazji rocznicy odrodzenia państwa polskiego.

2019-11-25 AKTUALNOŚCI
1. Dywizja Pancerna w dokumencie i animacji na Targach Książki Historycznej

29 listopada w Sali Kinowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się pokaz filmów wyprodukowanych przez Muzeum Historii Polski przybliżających postać generała Stanisława Maczka i 1. Dywizji Pancernej. Zaprezentowane zostaną dwa filmy: „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku” oraz „Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza”. Projekcje odbywają się w ramach XXVIII Targów Książki Historycznej.

2019-11-25 AKTUALNOŚCI
Spór o II RP. Dyskusja o książce "Dziedzictwo II Rzeczypospolitej"

29 listopada w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi odbędzie się dyskusja o książce „Dziedzictwo II Rzeczypospolitej”. Muzeum Historii Polski objęło wydarzenie patronatem merytorycznym.

EDUKACJA

Lekcje muzealne,

szkolenia dla nauczycieli,

materiały edukacyjne.

EdukacjaZOBACZ WIĘCEJ