06 KWIETNIA 1807
Sformowanie 1 Pułku Szwoleżerów-Lansjerów Gwardii
2020-04-05 AKTUALNOŚCI
Odwiedź wystawę: Codzienność na Ziemiach Zachodnich (1945-1948)

Wystawa internetowa "Codzienność na Ziemiach Zachodnich" pokazuje życie milionów polskich migrantów, którzy w latach 1945-1948, musieli znaleźć sobie nowe miejsce do życia i zacząć tworzyć społeczność w zmienionych granicach Polski. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Historii Polski dostępna jest na platformie Google Arts&Culture.

2020-04-03 ARTYKUŁY
Zbrodnia Katyńska – chronologia, skala, ofiary i nieukarani zbrodniarze

Dramat oficerów Wojska Polskiego, policjantów, strażników więziennych, strażników leśnych, funkcjonariuszy wywiadu i kontrwywiadu oraz pracowników polskiej administracji na Kresach Wschodnich rozpoczął się 17 września 1939 r. W tym dniu Armia Czerwona, z opóźnieniem realizująca ustalenia układu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 r., dokonała agresji na Polskę. Do sowieckiej niewoli dostało się około ćwierć miliona żołnierzy, w tym 10 tys. oficerów, których ulokowano w kilku miejscach odosobnienia.

2020-04-01 AKTUALNOŚCI
Premiera online filmu o generalne Maczku!

Z okazji 128. rocznicy urodzin generała Stanisława Maczka, Muzeum Historii Polski zaprasza w najbliższy weekend na wyjątkową premierę internetową filmu "Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku". Film będzie prezentowany na muzealnym kanale YouTube.

2020-03-31 AKTUALNOŚCI
Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza

31 marca 1892 roku na świat przyszedł “żołnierz, który nie przegrał żadnej bitwy”, generał Stanisław Maczek. Z tej okazji punktualnie o godzinie 19.00 na kanale MuzHPtv odbędzie się internetowa premiera kreskówki “Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza”.

2020-03-29 AKTUALNOŚCI
Przedłużenie terminu zgłoszeń do plebiscytu WHR

Muzeum Historii Polski, organizator 13. edycji plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku, informuje o przedłużeniu do 15 kwietnia I etapu konkursu. Aktualny Regulamin dostępny jest na stronie projektu: whr.muzhp.pl. Powołano także Jury konkursu.

2020-03-29 AKTUALNOŚCI
Odwiedź wystawę: Jestem ostatnia. Lidia Ciołkoszowa - świadek XX wieku

Kolejna wystawa internetowa, którą polecamy Państwu na platformie Google Arts&Culture, pt. Jestem ostatnia. Lidia Ciołkoszowa - świadek XX wieku poświęcona jest działaczce niepodległościowej i socjalistycznej, publicystce i historyczce. Członkini emigracyjnej PPS, autorka prac z dziejów ruchu socjalistycznego, była także redaktorką "Mojego wieku" Aleksandra Wata.

EDUKACJA

Lekcje muzealne,

szkolenia dla nauczycieli,

materiały edukacyjne.

EdukacjaZOBACZ WIĘCEJ