22 MARCA 1915
Kapitulacja twierdzy Przemyśl
2019-03-18 AKTUALNOŚCI
Jak upadał komunizm. Rok 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej
„Jak upadał komunizm?” to tytułowe pytanie międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w Warszawie w dniach 4-5 kwietnia. Historycy, socjologowie i politolodzy z kilkunastu krajów spotkają się w Pałacu Prezydenckim. Trzydzieści lat temu w tym miejscu, wówczas Pałacu Namiestnikowskim, miały miejsce inauguracja i zakończenie obrad Okrągłego Stołu.
2019-03-18 AKTUALNOŚCI
Dyskusja o książce: „Drogi do niepodległości. Reminiscencje popowstaniowe”
W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi 21 marca odbędzie się spotkanie pt. Pamięć Powstania Styczniowego – dyskusja o książce „Drogi do niepodległości. Reminiscencje popowstaniowe”. Jest to kolejne już wydarzenie z cyklu „Plus czy Minus − konfrontacje historyczne”, nad którym patronat objęło Muzeum Historii Polski.
2019-03-15 AKTUALNOŚCI
Spotkanie na Cytadeli
Mój prapradziad Józef Gliński w czasie Powstania Styczniowego szykował się do szturmu na Cytadelę; niestety, nie zdobył jej; nam się to udało – powiedział minister kultury Piotr Gliński, zwiedzając budowę Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. W zwiedzaniu wzięli udział m.in. wiceminister kultury Jarosław Sellin, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Adam Buława oraz dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
2019-03-08 AKTUALNOŚCI
Rosjanie o represjach wobec polskiej inteligencji w Petersburgu
W Muzeum Historii Polski odbył się 7 marca 2019 r. wykład o losach petersburskiej inteligencji w okresie represji stalinowskich. „Na historię naszych krajów można patrzeć jako na historię represji” – powiedziała podczas spotkania kustosz Muzeum Anny Achmatowej Tatiana Pozdniakowa.
2019-03-06 AKTUALNOŚCI
Sprawiedliwi 2019
Ewelina Lipko-Lipczyńska, Arsienij Borisowicz Roginski oraz Raoul Wallenberg zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwego 2019. Tegoroczna 5. już edycja została zorganizowana w Warszawie przez Dom Spotkań z Historią i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Partnerem wydarzenia było Muzeum Historii Polski.
2019-03-01 ARTYKUŁY
Żołnierze Wyklęci, czyli chłopska Wandea
1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, rozstrzelano siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Rocznica tej zbrodni obchodzona jest od 2011 roku jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

EDUKACJA

Lekcje muzealne,

szkolenia dla nauczycieli,

materiały edukacyjne.

EdukacjaZOBACZ WIĘCEJ