06 GRUDNIA 1240
Mongołowie zdobyli Kijów
2016-12-06 AKTUALNOŚCI
Debata: Duma i wstyd
„Duma i wstyd. Zmiana samooceny Polaków” to tytuł debaty organizowanej przez Muzeum Historii Polski wraz z Narodowym Centrum Kultury, która odbędzie się 12 grudnia 2016 r. o godz. 18.00.
2016-12-02 ARTYKUŁY
Geneza, upadek i dziedzictwo reformacji w Polsce – wywiad z prof. Januszem T. Maciuszką
- Reformacja w Polsce została wykorzystana jako pewne paliwo ideowe dla rozprawy ustrojowej. Gdy załatwiono sprawy ustroju, okazało się, że problem się skończył. To, co było dla Lutra absolutnie na pierwszym miejscu, polskiej szlachcie były kompletnie obce – tłumaczy w rozmowie z Muzeum Historii Polski prof. Janusz T. Maciuszko z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
2016-12-02 AKTUALNOŚCI
PRZEWODNIK PO SARMACJI WE WROCŁAWIU
Palus Sarmatica Krzysztofa Koehlera gości na 25. Wrocławskich Targach Dobrej Książki. Do 4 grudnia zapraszamy na stoisko nr 3. Wstęp wolny.
2016-11-24 AKTUALNOŚCI
Drzwi Świętego Wojciecha – animacja jakiej nie było!
Drzwi katedry gnieźnieńskiej są jednym z najważniejszych zabytków sztuki romańskiej w  Polsce. Ukazują one żywot biskupa Wojciecha, męczennika i pierwszego polskiego świętego. Dzieło bezimiennych średniowiecznych mistrzów robiło i nadal robi duże wrażenie tak na wiernych, turystach, jak i miłośnikach sztuki.
2016-11-22 AKTUALNOŚCI
MHP na Targach Książki Historycznej
Publikacje Muzeum Historii Polski już po raz kolejny gościć będą w Salonie Książki Muzealnej XXV Targów Książki Historycznej. MHP zaprezentuje swoje nowości wydawnicze m.in. Dziennik 1918–1921 Władysława Konopczyńskiego z serii 100-lecie niepodległości i Palus Sarmatica Krzysztofa Koehlera.
2016-11-17 AKTUALNOŚCI
Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie
Biuro Edukacji Narodowej IPN razem m.in. z Muzeum Historii Polski przygotowało 5. edycję ogólnopolskiego konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”. Konkurs polega na wykonaniu komiksu przedstawiającego epizod rozgrywający się na tle wydarzeń ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa z udziałem realnego lub fikcyjnego bohatera. Zakres historyczny pracy powinien mieścić się w okresie od 1918 do 1990 r.

EDUKACJA

Lekcje muzealne,

szkolenia dla nauczycieli,

materiały edukacyjne.

EdukacjaZOBACZ WIĘCEJ