Mimo upływu blisko 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego niektóre mity na jego temat są niezwykle żywotne. Jednym z nich jest stwierdzenie, że był on „mniejszym złem”, że uchronił Polskę i Polaków przed sowiecką interwencją. Tymczasem paradoksalnie było dokładnie odwrotnie.


Historyk Alfredas Bumblauskas, poeta i tłumacz Kornelijus Platelis oraz firma Kauno tiltai zostali tegorocznymi laureatami nagród Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa. „Zależy nam, aby wzmacniać stosunki polsko-litewskie” – powiedział Robert Kostro, dyrektor MHP, w trakcie uroczystości wręczenia nagród.

Najnowszy tom Kobiety niepodległości. Wspomnienia z lat 1910–1918 został wydany w ramach serii 100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki. To jubileuszowa seria Muzeum Historii Polski przygotowana z okazji rocznicy odrodzenia państwa polskiego.

29 listopada w Sali Kinowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się pokaz filmów wyprodukowanych przez Muzeum Historii Polski przybliżających postać generała Stanisława Maczka i 1. Dywizji Pancernej. Zaprezentowane zostaną dwa filmy: „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku” oraz „Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza”. Projekcje odbywają się w ramach XXVIII Targów Książki Historycznej.

29 listopada w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi odbędzie się dyskusja o książce „Dziedzictwo II Rzeczypospolitej”. Muzeum Historii Polski objęło wydarzenie patronatem merytorycznym.
EDUKACJA
Lekcje muzealne,
szkolenia dla nauczycieli,
materiały edukacyjne.