24 SIERPNIA 1915
Utworzenie Generalnego Gubernatorstwa z siedzibą w Warszawie
2016-08-15 AKTUALNOŚCI
Ponad 100 tys. widzów na wystawie „Jan Paweł II. Źródła”
W ostatnim dniu otwarcia wystawy „Jan Paweł II. Źródła” zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski oraz Centrum Myśli Jana Pawła II pojawił się stutysięczny widz. Ekspozycję przygotowaną na Krakowskim Przedmieściu z okazji Światowych Dni Młodzieży obejrzeli pielgrzymi i turyści z kilkudziesięciu państw z całego świata. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ona również wśród samych warszawiaków.
2016-08-10 ARTYKUŁY
Grzegorz Nowik: Dlaczego bolszewicka Rosja przegrała wojnę z Polską?
Na kanwie obserwowanego przez polski radiowywiad sporu o podporządkowanie XII Armii i Armii Konnej Budionnego dowództwu Frontu Zachodniego i przekierowanie ich spod Lwowa i Rawy Ruskiej na Lublin; sporu, w który zaangażowane były najwyższe czynniki wojskowe bolszewickiej Rosji z Ludowym Komisarzem Wojny Lwem Trockim, możemy sformułować nową próbę odpowiedzi na pytanie o przyczyny i okoliczności decyzji o zmianie planu wojny z Polską.
2016-08-10 ARTYKUŁY
Czy potrzeba było cudu? Bitwa Warszawska 1920 r.
Podpisanie rozejmu 11 listopada 1918 r. i zakończenie I wojny światowej przesądziły o powstaniu niepodległej Polski, ale nie wyznaczyły granic państwa. Walka o nie trwała jeszcze pięć lat – najdłuższą i najtrudniejszą była walka o granicę wschodnią.
2016-08-04 AKTUALNOŚCI
„Zapisy Terroru” - świadectwa ofiar totalitaryzmu
Ruszył projekt „Zapisy Terroru” - jeden z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy przygotowany przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
2016-08-03 AKTUALNOŚCI
96. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku
14 sierpnia na terenie powiatu wołomińskiego odbędą się obchody 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920.  W programie uroczystości jest m.in. rekonstrukcja batalii, w której Wojsko Polskie tryumfowało nad bolszewikami. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Historii Polski, a portal dzieje.pl objął uroczystości patronatem medialnym.

EDUKACJA

Lekcje muzealne,

szkolenia dla nauczycieli,

materiały edukacyjne.

EdukacjaZOBACZ WIĘCEJ