31 LIPCA 1853
Pierwsza nocna operacja przy świetle lamp naftowych Ignacego Łukasiewicza
2016-07-27 ARTYKUŁY
Powstanie warszawskie
Decyzja o podjęciu powstańczej walki z Niemcami w Warszawie została podjęta dopiero w drugiej połowie lipca 1944 r. Wcześniej kierownictwo Armii Krajowej nie zakładało działań zbrojnych w stolicy - dla uniknięcia zniszczeń i cierpień ludności cywilnej.
2016-07-26 AKTUALNOŚCI
Zmarła Małgorzata Bartyzel
23 lipca br. zmarła Małgorzata Bartyzel, wybitna działaczka kultury, teatrolog, dziennikarka, współzałożycielka Ruchu Młodej Polski, opozycjonistka okresu PRL, posłanka na Sejm.
2016-07-21 AKTUALNOŚCI
Wystawa „Jan Paweł II. Źródła” otwarta!
Chrzest Polski, polscy święci, powstanie „Solidarności”, a wszystko to w cieniu niezwykłych losów Jana Pawła II – to treść nowej wystawy Muzeum Historii Polski i Centrum Myśli Jana Pawła II, którą można obejrzeć na Krakowskim Przedmieściu, jednej z najbardziej uczęszczanych ulic Warszawy. To tam do 15 sierpnia dziesiątki tysięcy turystów i pielgrzymów będą mogły poznawać i uczyć się rozumieć poruszającej historii ojczyzny wielkiego papieża.
2016-06-29 AKTUALNOŚCI
WYSTAWA „JAN PAWEŁ II. ŹRÓDŁA”
„Jan Paweł II. Źródła” to tytuł wystawy przygotowywanej przez Muzeum Historii Polski i Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu br. Ekspozycję będzie można zobaczyć od 20 lipca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Wystawa została objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
2016-06-23 ARTYKUŁY
Poznański Czerwiec
28 i 29 czerwca 1956 r. w Poznaniu doszło do robotniczych protestów, które przerodziły się w walki uliczne. Władze komunistyczne do ich stłumienia użyły wojska. W konsekwencji śmierć poniosło co najmniej 79 osób, rannych było ponad 600.
2016-06-21 ARTYKUŁY
Radomski Czerwiec
25 czerwca 1976 r. w wielu zakładach pracy w Polsce zorganizowano strajki i demonstracje w związku z ogłoszoną przez rząd podwyżką cen. Do największych wystąpień robotniczych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku. Społeczne protesty brutalnie stłumiła milicja i Służba Bezpieczeństwa. W całym kraju aresztowano około 2,5 tys. osób.

EDUKACJA

Lekcje muzealne,

szkolenia dla nauczycieli,

materiały edukacyjne.

EdukacjaZOBACZ WIĘCEJ