11 GRUDNIA 1605
Ślub Zygmunta III Wazy z Konstancją Habsburżanką
2016-12-08 AKTUALNOŚCI
SARMATA (NIE)ZNANY - spotkanie promocyjne
13 grudnia w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie odbędzie się dyskusja o książce Palus sarmatica – literackim przewodniku po kulturze i obyczajowości sarmackiej. Spotkanie pt. „SARMATA (NIE)ZNANY” organizuje Muzeum Historii Polski – wydawca tej publikacji.
2016-12-07 AKTUALNOŚCI
"Cud nad Wisłą i nad Bałtykiem. Piłsudski – Katyń – Solidarność" Istvána Kovácsa nowa publikacja MHP
W wydanej właśnie przez Muzeum Historii Polski książce "Cud nad Wisłą i nad Bałtykiem" znakomity węgierski historyk István Kovács przedstawił przełomowe wydarzenia XX-wiecznych dziejów Polski. W 2006 roku publikacja ta ukazała się na Węgrzech.
2016-12-07 AKTUALNOŚCI
Odpis aktu nominacji generalskiej dla Karskiego w zbiorach MHP
2016-12-07 ARTYKUŁY
Wystawa o polskich „dipisach” w Niemczech
Amerykańskie, brytyjskie i polskie dywizje zajmujące Niemcy od zachodu w 1945 r. wyzwoliły ponad dwa miliony Polaków. Byli to wywiezieni siłą do Rzeszy robotnicy przymusowi, jeńcy i więźniowie kacetów. W nomenklaturze Anglosasów nazwano ich „Displaced person” (DP) – osoby przesiedlone co Polacy szybko spolszczyli na swojsko brzmiące słowo „dipisi”. Zachodni okupanci Niemiec wybudowali dla nich specjalne obozy.
2016-12-06 AKTUALNOŚCI
Debata: Duma i wstyd
„Duma i wstyd. Zmiana samooceny Polaków” to tytuł debaty organizowanej przez Muzeum Historii Polski wraz z Narodowym Centrum Kultury, która odbędzie się 12 grudnia 2016 r. o godz. 18.00.
2016-12-02 ARTYKUŁY
Geneza, upadek i dziedzictwo reformacji w Polsce – wywiad z prof. Januszem T. Maciuszką
- Reformacja w Polsce została wykorzystana jako pewne paliwo ideowe dla rozprawy ustrojowej. Gdy załatwiono sprawy ustroju, okazało się, że problem się skończył. To, co było dla Lutra absolutnie na pierwszym miejscu, polskiej szlachcie były kompletnie obce – tłumaczy w rozmowie z Muzeum Historii Polski prof. Janusz T. Maciuszko z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

EDUKACJA

Lekcje muzealne,

szkolenia dla nauczycieli,

materiały edukacyjne.

EdukacjaZOBACZ WIĘCEJ