Ogrody zdrowia - pierwsze polskie zielniki drukowane. Wystawa online Google Arts & Culture - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
online

Ogrody zdrowia - pierwsze polskie zielniki drukowane

Rozkładówka z przedstawieniami sałaty i róży
Wystawa poświęcona jest historii herbariów wydanych w Polsce – od poematu o właściwościach leczniczych Aemiliusa Macera z 1532 roku po różne edycje popularnego w całej Europie tzw. ogrodu zdrowia (hortus sanitatis) w wykonaniu Stefana Falimirza, Hieronima Spiczyńskiego i Marcina Siennika.

Najważniejsze informacje

01. Gdzie?

Google Arts & Culture

02. Kurator wystawy

Aleksandra Jakóbczyk-Gola, Katarzyna Krzak-Weiss, Tomasz Kandziora



W kręgu drzeworytniczych ilustracji

O ziołach i mocy ich zilustrowane zostało w sumie ponad 550 rycinami, spośród których część wykorzystana została wcześniej do ozdobienia dzieła Macera, a część użyta w innych drukach Unglera. Zdecydowana większość prac zamówiona została jednak specjalnie do tego dzieła. Jakość wykonania drzeworytów zdobiących druk Floriana Unglera pozwala sądzić, że powstały w jednym z lokalnych warsztatów, ale w oparciu o zagraniczne wzorce, które poddane zostały modyfikacjom polegającym na uproszczeniu lub zwierciadlanym odbiciu oryginalnych kompozycji.
Karta z przedstawieniem złotogłowu powiększ
O ziołach i mocy ich - Karta z przedstawieniem złotogłowu
Stefan Falimirz
O ziołach tutecznych i zamorskich - Karta tytułowa powiększ
O ziołach tutecznych i zamorskich - Karta tytułowa
Hieronim Spiczyński

Kolejne edycje Unglerowskiego kompendium

Wykorzystując popularność wydanego przez Floriana Ogrodu zdrowia, kilka lat po śmierci męża wdowa po nim – Helena – opublikowała przeróbkę dzieła, nadając jej tytuł: O ziołach tutecznych i zamorskich.

Powiązane Wystawy

1/4