Rozdzieleni przez historię. Wystawa online Google Arts & Culture - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
online

Rozdzieleni przez historię

Rodzina Szwajdlerów
"Rozdzieleni przez historię" to wystawa-opowieść, która jest próbą prezentacji historii Polski w okresie 1939-1989 poprzez przedstawienie losów kilku rodzin. Każda relacja i opowieść są bezcenne, ponieważ nie ma dwóch jednakowych historii o rozdzielonych rodzinach.

Najważniejsze informacje

01. Gdzie?

Google Arts & Culture

02. Kurator wystawy

Maria Brylowska, Teresa Rybicka, Barbara Stryjak

Rodzina Imiłkowskich

Rodzina Imiłkowskich dzieliła losy tysięcy Polaków zamieszkujących tereny wcielone do III Rzeszy, którzy doświadczyli masowych egzekucji, wysiedleń, uwięzienia w obozach koncentracyjnych, wywózek do przymusowej pracy. Historia Imiłkowskich jest przede wszystkim opowieścią o bezbronności dzieci wobec przemocy i śmierci. To także historia tragedii rodziców bezsilnych wobec zła i cierpienia, przed którym nie mogą uchronić własnych dzieci.
Irena i Zygmunt Imiłkowscy przed wojną powiększ
Irena i Zygmunt Imiłkowscy przed wojną
zbiory prywatne Marii Brylowskiej
Piosenka ułożona i śpiewana po kryjomu przez dzieci z obozu w Potulicach powiększ
Piosenka ułożona i śpiewana po kryjomu przez dzieci z obozu w Potulicach
Tekst piosenki spisany przez Marię Brylowską w 2009 roku.

Obóz w Potulicach

„Potem zapędzono nas do baraku. Był nieogrzewany, zatłoczony, zimny i ciemny. Naszej sześcioosobowej rodzinie przydzielono powierzchnię około 3m2. Leżeliśmy na gołej ziemi, w barłogu, podłóg w baraku nie było. W ścianach były szpary i dziury, nie było okien. Spadzisty dach sięgał prawie do ziemi. Nie można tam było ani stać, ani siedzieć, tylko leżeć. Wszystkie rodziny leżały więc ściśnięte, jedna obok drugiej, mężczyźni, kobiety, dzieci. W baraku nie było wody ani kanalizacji. Wychodki stały na zewnątrz. Tylko przez środek baraku, można było przechodzić na stojąco. Dzieci moczyły się, miały biegunkę, nie było możliwości się umyć ani wysuszyć zmoczonej bielizny i odzieży, wszy, pchły, dokuczał świerzb”.

Ze wspomnień Marii Brylowskiej (z domu
Imiłkowskiej) „Rozdzielenie członków rodziny na skutek wydarzeń historycznych”,
2008.

Powiązane Wystawy

1/4

PowiązaneMateriały