26 CZERWCA 1295
Koronacja Przemysła II w gnieźnieńskiej archikatedrze
2016-06-23 ARTYKUŁY
Poznański Czerwiec
28 i 29 czerwca 1956 r. w Poznaniu doszło do robotniczych protestów, które przerodziły się w walki uliczne. Władze komunistyczne do ich stłumienia użyły wojska. W konsekwencji śmierć poniosło co najmniej 79 osób, rannych było ponad 600.
2016-06-21 ARTYKUŁY
Radomski Czerwiec
25 czerwca 1976 r. w wielu zakładach pracy w Polsce zorganizowano strajki i demonstracje w związku z ogłoszoną przez rząd podwyżką cen. Do największych wystąpień robotniczych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku. Społeczne protesty brutalnie stłumiła milicja i Służba Bezpieczeństwa. W całym kraju aresztowano około 2,5 tys. osób.
2016-06-16 AKTUALNOŚCI
„Die Welt” drukuje list na temat wystawy w Bundestagu
W dzisiejszym wydaniu dziennika „Die Welt” ukazał się list dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro i kuratora wystawy „Polacy i Niemcy. Historia dialogu” Waldemara Czachura, który był reakcją na krytyczny artykuł niemieckiej gazety na temat tej ekspozycji. Autor artykułu napisał m.in., że „Niemcy zostały ośmieszone przez Polskę w Bundestagu” (w tym miejscu czynna jest wystawa), a główny zarzut dotyczy braku Lecha Wałęsy na ekspozycji oraz jednostronne traktowanie sprawy mniejszości niemieckiej w Polsce.
2016-06-09 AKTUALNOŚCI
Muzea a wspólnota. Muzeum Historii Polski - spotkanie z Marią Kobielską i Robertem Kostro
14 czerwca w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się ostatnie spotkanie w cyklu „Muzea a wspólnota”. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z założeniami programowymi oraz projektem architektonicznym budynku i wystawy Muzeum Historii Polski. W dyskusji udział wezmą Rober Kostro, dyrektor MHP oraz dr Maria Kobielska z Instytutu Badań nad Kulturami Pamięci UJ. Spotkanie poprowadzi Szymon Maliborski.
2016-05-31 AKTUALNOŚCI
Dzień Dziecka w Kancelarii Premiera
„Dzieci rządzą” pod takim hasłem odbędzie się rodzinny piknik przygotowany z okazji Dnia Dziecka w Kancelarii Premiera. Już po raz 4. rządowe ogrody będą gościć całe rodziny, a zwłaszcza dzieci. W tym roku swoje atrakcje zaprezentuje także Muzeum Historii Polski, które przygotowało „Wizytę na Dworze Jagiellonów”.  
2016-05-31 AKTUALNOŚCI
Otwarcie wystawy Muzeum Historii Polski w Berlinie
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński i przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert otworzyli we wtorek w siedzibie niemieckiego parlamentu w Berlinie wystawę „Polacy i Niemcy. Historie dialogu” ukazującą relacje polsko-niemieckie w dwudziestym stuleciu. Ekspozycję zorganizowało Muzeum Historii Polski.

EDUKACJA

Lekcje muzealne,

szkolenia dla nauczycieli,

materiały edukacyjne.

EdukacjaZOBACZ WIĘCEJ