Twórczość Bractwa św. Łukasza - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu

Twórczość Bractwa św. Łukasza

czas czytania:
Bractwo św. Łukasza, tzw. Łukaszowcy, to jedna z najważniejszych grup artystycznych działających w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym. Założone zostało w 1925 przez prof. Tadeusza Pruszkowskiego i jego studentów z reaktywowanej w 1923 roku warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych.
Grupa mężczyzn ustawionych w piramidkę, po lewej i z tyłu obrazy oparte o ścianę powiększ

Założyciele ugrupowania

Ugrupowanie artystyczne z Kazimierza Dolnego założone zostało przez uczestników pierwszego pleneru w Kazimierzu Dolnym: prof. Tadeusza Pruszkowskiego i jego studentów z reaktywowanej w 1923 roku warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych– Jana Gotarda, Aleksandra Jędrzejewskiego, Edwarda Kokoszkę, Antoniego Michalaka, Janusza Podoskiego, Mieczysława Schulza, Jana Wydrę i Jana Zamoyskiego.

Później dołączyli Bolesław Cybis, Eliasz Kanarek i Czesław Wdowiszewski, a następnie Bernard Tadeusz Frydrysiak, Jeremi Kubicki, Antoni Grabarz i Stefan Płużański.

W pracy nad cyklem udział wzięli: Bolesław Cybis, Bernard Frydrysiak, Jan Gotard, Aleksander Jędrzejewski, Eliasz Kanarek, Jeremi Kubicki, Antoni Michalak, Stefan Płużański, Janusz Podoski, Tadeusz Pruszkowski i Jan Zamoyski.

Obrazy miały być zgodne z realiami w najdrobniejszych detalach, dlatego proces twórczy poprzedziły liczne kwerendy w bibliotekach, archiwach i kolekcjach prywatnych, mające na celu ustalenie przebiegu historycznych wydarzeń, a także towarzyszących im obyczajów, strojów, kolorystyki, elementów architektonicznych itd.
powiększ
1/4