Fundament naszego bezpieczeństwa. 25 lat Polski w NATO - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu

Fundament naszego bezpieczeństwa.
25 lat Polski w NATO

czas czytania:
Flaga NATO
Dokładnie 25 lat temu, 12 marca 1999 r., Polska oficjalnie stała się członkiem NATO. Kilka tygodni później Sojusz będzie świętować 75-lecie podpisania Traktatu północnoatlantyckiego. Do dziś polskie członkostwo w Sojuszu stanowi fundament bezpieczeństwa naszego państwa.

NATO i nowa rzeczywistość

Upadek Związku Sowieckiego i wkroczenie Polski na drogę transformacji ustrojowej stworzyły zupełnie nową rzeczywistość. Większość Polaków oczekiwała ściślejszego powiązania kraju z zachodnimi strukturami. Pojawiały się również koncepcje, by Rzeczpospolitą uczynić państwem neutralnym, ale w praktyce, ze względu na położenie geopolityczne, nie było to możliwe. Żadne organizacje międzynarodowe nie posiadały odpowiednich narzędzi by udzielić naszemu państwu realnych gwarancji bezpieczeństwa.

Jeszcze w marcu 1990 roku ówczesny minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski udał się z wizytą do Kwatery Głównej NATO w Brukseli. Tym sposobem nawiązano pierwsze oficjalne kontakty z Sojuszem. Kilka miesięcy później utworzono Biuro Łącznikowe w celu utrzymywania stałego i zinstytucjonalizowanego kontaktu. 3 lipca 1991 roku, a więc dwa dni po rozwiązaniu Układu Warszawskiego, do Kwatery Głównej NATO przybył prezydent Lech Wałęsa. Działania te były symboliczne: jasno wskazywały na kierunek i ambicje polskich władz, zaś z kręgów rządowych coraz częściej docierały wypowiedzi na temat dołączenia do NATO. Pierwszym polskim premierem który głośno wyraził taką ambicję był Jan Krzysztof Bielecki, a szczególnie mocno akcentował to jego następca, Jan Olszewski.
Flaga Paktu Północnoatlantyckiego (NATO). powiększ
Flaga Paktu Północnoatlantyckiego (NATO).
domena publiczna
Jerry Morrison/ domena publiczna powiększ
Spotykanie członków Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli, 14 października 2010 roku.

Polska w NATO

12 marca 1999 roku w miejscowości Independence w stanie Missouri ministrowie spraw zagranicznych Polski (Bronisław Geremek), Węgier (János Martonyi) i Czech (Jan Kavan) przekazali dokumenty ratyfikacyjne na ręce sekretarz stanu Madeleine Albright. Tym sposobem państwa te stały się już oficjalnie członkami NATO. Tego samego dnia na Placu Piłsudskiego w Warszawie doszło do symbolicznego wydarzenia – uroczystego podniesienia flag Polski oraz NATO.

Dołączenie dawnych członków Układu Warszawskiego do NATO okazało się momentem przełomowym w historii Sojuszu. Od tamtego czasu NATO rozszerzało się kilkukrotnie. Po wstąpieniu Czech, Węgier i Polski Sojusz liczył 19 członków. Obecnie, już po akcesji Szwecji, są to 32 państwa.

PowiązaneMateriały