♦ 25 czerwca – 31 sierpnia 2025
Hol główny Muzeum Historii Polski, Cytadela Warszawska
Wstęp wolny w godzinach otwarcia Muzeum.
Opowieść o przełomie
Nowa wystawa czasowa Muzeum Historii Polski „Strajk. Solidarność. Popiełuszko” opowiada o tych przełomowych chwilach – poprzez oryginalne eksponaty, fotografie, osobiste zapiski i materiały filmowe. To opowieść o walce o godność i wolność, o odwadze i duchowej sile, która zrodziła się w czasach opresji.
Wystawa prowadzi odwiedzających przez najważniejsze etapy tamtych dni – od pierwszych decyzji o rozpoczęciu strajku, przez codzienność protestujących, aż po przyjazd księdza Jerzego i jego duchowe wsparcie dla walczących o lepszą przyszłość.
Eksponaty, które mówią więcej niż słowa
Wyjątkowe znaczenie mają oryginalne obiekty, m.in. kielich mszalny ks. Popiełuszki, listy z pogróżkami, mapa miejsc internowania, a także replika sztandaru „Solidarność ‘80” – symbol wiary i jedności. Na wystawie można zobaczyć również sprzęt wykorzystywany do druku ulotek i pism opozycyjnych, elementy wyposażenia milicyjnego, znaczki i przypinki Solidarności, a także poruszające fotografie Adama Szymańskiego dokumentujące protesty. Materiały filmowe i ikonografia wzbogacają narrację i pozwalają zanurzyć się w atmosferze przełomu lat 80.
O wystawie
Za koncepcję wystawy odpowiadają kuratorzy: Paweł Kęska z Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki oraz Piotr Gnidiuk i Sebastian Pawlina z Muzeum Historii Polski. Ich wspólny wysiłek przy wsparciu ArcelorMittal Huta Warszawa i Stowarzyszenia Historycznego „Solidarność” Huty Warszawa zaowocował stworzeniem wystawy, która nie tylko dokumentuje, ale i porusza.
Wystawa w polsko-angielskiej wersji językowej prezentowana będzie w holu głównym Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. Uzupełnią ją oprowadzania kuratorskie oraz wydarzenia edukacyjne - m.in. warsztaty z sitodruku.
„STRAJK. SOLIDARNOŚĆ. POPIEŁUSZKO” – wystawa czasowa w Muzeum Historii Polski – to opowieść o zwykłych ludziach, którzy dzięki wspólnemu działaniu stali się częścią niezwykłej historii. I o duchownym, który stał się symbolem niezłomności i odwagi.
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy i poznania tej historii na nowo.