KINO PLENEROWE NA CYTADELI Jesteśmy na wczasach - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
pokaz filmowy
wszyscy

KINO PLENEROWE
NA CYTADELI
Jesteśmy na wczasach

-
Od lipca w muzealnym parku rusza kino plenerowe. Czekają na Was ciekawe filmy, dzięki którym poczujecie klimat wakacji nie ruszając się z leżaka! Będziemy wędrować przez miejsca i dekady aby przybliżyć Wam, jak kiedyś Polacy spędzali letnie miesiące. Zaczniemy od „Rejsu" statkiem po Wiśle i plaży w Sopocie, następnie odwiedzimy letni obóz dla młodych małżeństw pod Augustowem, zażyjemy nieco „lata w stolicy”, a zakończymy na letnisku w przedwojennym Kazimierzu nad Wisłą.

Informacje o wydarzeniu

01. Kiedy?

06/07/2024 godz. 21:30

02. Gdzie?

, Park Muzeum Historii Polski

03. Ceny biletów

Bezpłatnie zł
powiększ
Kadr z filmu „Rejs”
Fot. Nowicki Marek/WFDiF

6 lipca (sobota)
godz. 21.30

Kobiela na plaży (fab/dok. 1963, 32’), reż. Andrzej Kondratiuk
Rejs (fab. 1970, 65’), reż. Marek Piwowski

Kapitalne przykłady groteski w polskim kinie zrealizowane w upalnych, wakacyjnych okolicznościach. W pierwszym filmie Bogusław Kobiela uprawia brawurową błazenadę na plaży w Sopocie, co rejestruje z oddali ukryta kamera. W drugim Stanisław Tym w roli instruktora kulturalno-oświatowego prowadzi pełen absurdów program wczasów pracowniczych na statku wycieczkowym „Neptun”.
Rejs to film kultowy do czego nie trzeba nikogo przekonywać. Aktorzy - w tym wielu naturszczyków - w kolejnych scenach dochodzą do absolutnych granic parodii i komizmu, legendarne dialogi, improwizowany charakter uczyniły go ponadczasową komedią, która stała się jednocześnie symbolem peerelowskiej, dziwacznej Polski.

20 lipca (sobota)
godz. 21.30

Jak żyć? (fab/dok. 1977, 83’), reż. Marcel Łoziński

Jeden z najciekawszych filmów dokumentalnych epoki Peerelu, który ogląda się jak wciągającą fabułę trafnie obrazującą absurdy minionego systemu. Lato 1977, na pojezierzu augustowskim odbywa się obóz szkoleniowy dla młodych małżeństw, członków Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. 
Kamera rejestruje codzienne, obozowe życie –  konkurs „Wzorowa rodzina”, w którym małżeństwa zbierają punkty, a zwycięzcy mają otrzymać pralkę automatyczną, apele, zwykłe międzyludzkie interakcje. 

Jak żyć? nie jest czystym dokumentem – wśród prawdziwych uczestników reżyser umieścił dwie „podstawione rodziny” – Zymanów, występujących jako główni aktywiści i rodzinę Rozhinów, stojących w opozycji do obozowej społeczności
powiększ
Kadr z filmu „Jak żyć?”
Fot. WFDiF
Na zdjęciu siedzą przy stoliku od lewej Iga Cembrzyńska i  Józef Nowak powiększ
Kadr z filmu „Hydrozagadka”, na zdjęciu Józef Nowak i Iga Cembrzyńska
Fot. TVP

3 sierpnia (sobota)
godz. 21.00

Hydrozagadka (1970, 70’), reż. Andrzej Kondratiuk
 
Tym razem zapraszamy na lato w mieście. Tytułową zagadką jest niewytłumaczalne znikanie wody w Warszawie podczas największych upałów. Nad jej rozwiązaniem pracuje naukowiec, profesor Milczarek. Pomaga mu nieustraszony detektyw As – rodzima wersja Supermena połączonego z Batmanem. As podejmuje nierówną walkę z tajemniczym, demonicznym przeciwnikiem – sprawcą całej wodnej afery.

Groteskowa komedia Kondratiuka nawiązuje do poetyki zachodnich komiksów z superbohaterami. Reżyser przenosi ją na rodzimy, przaśny, gomułkowski grunt. Efekt komiczny – porażający!

31 sierpnia (sobota)
godz. 21.00

Dwa księżyce (fab. 1993, 133’), reż. Andrzej Barański

Lato 1930 roku. Do Kazimierza nad Wisłą, jak co roku, zjeżdżają letnicy. Skupieni na życiu towarzyskim artyści, pisarze, inteligenci beztrosko spędzają czas obok niezamożnych miejscowych – zajętych pracą i codziennymi problemami.
Dwa księżyce to dwugodzinna, wielowątkowa panorama tych dwóch  społeczności Kazimierza - żyjących osobno, choć tuż obok siebie.

Film składa się z 17 epizodów, wzięło w nim udział 107 aktorów, w tym 40 w rolach istotnych! Krytycy zgodnie podkreślali malarskość i poetyckość zrealizowanego obrazu oraz staranność z jaką odtworzono letnią atmosferę przedwojennego Kazimierza.
Na zdjęciu od lewej Artur Barciś i Jan Frycz, w tle Wisła powiększ
Kadr z filmu „Dwa księżyce”, na zdjęciu od lewej Artur Barciś i Jan Frycz
Fot. TVP

Polecane Wydarzenia

1/4
Zobacz wszystkie Wydarzenia

Powiązane Wystawy

1/4