Skip to main content
MUZEUM ONLINE
MOJA PAMIĄTKA
EDUKACJA
O MUZEUM
WYSTAWY
PATRIOTYZM JUTRA
HISTORIA I NAUKA
HАВЧАЛЬНІ МАТЕРІАЛИ
WESPRZYJ NAS
MEDIA
KONTAKT
PRACA
SKLEP
RODO
ZAMÓWIENIA PUBLICZNE
NEWSLETTER
MHP na portalu
Twitter
MHP na portalu
Facebook
MHP na portalu
YouTube
MHP na portalu
Instagram
Muzeum Historii Polski
EDUKACJA
WSZYSTKIE DZIAŁY
MŁODZIEŻOWA RADA MUZEUM
PRZEDSZKOLA / SZKOŁY
RODZINY
DOROŚLI
KOLEGIUM PRZEWODNICKIE
GRY
KONKURSY
NAUCZYCIELE
O MUZEUM
MISJA I DZIAŁALNOŚĆ
RADA MHP
ZESPÓŁ
SIEDZIBA
WYSTAWA STAŁA
ZBIORY I KONSERWACJA
STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ MHP
PROJEKTY DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
PROCEDURA COVID DLA WYDARZEŃ ORGANIZOWANYCH PRZEZ MHP
DEKLARACJA OTWARTOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
KONTAKT
WYSTAWY
WYSTAWY
HISTORIA I NAUKA
WSZYSTKIE DZIAŁY
ARTYKUŁY
KALENDARIUM HISTORYCZNE
WYDAWNICTWA MHP
ZASOBY CYFROWE
ZASOBY NAUKOWE
RECOVERING FORGOTTEN HISTORY
WESPRZYJ NAS
WOLONTARIAT
ZBIERAMY PAMIĄTKI
DARCZYŃCY
MEDIA
LOGOTYP
DO POBRANIA
KONTAKT
RODO
OBOWIĄZEK INFORMACYJNY
POLITYKA PRYWATNOŚCI
POLITYKA COOKIES
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI SERWISU MUZEUM HISTORII POLSKI
Wyszukiwana fraza
NEWSLETTER
Wyszukaj
BIP
Język
Polski
English
A
Mniejsza czcionka
Większa czcionka
SONDA
DRUKUJ WYNIKI
Start
Sonda
Wyniki głosowania w poprzednich sondach
13 grudnia 1981 roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wprowadziła na terytorium Polski stan wojenny. Oficjalnie podaną przyczyną było dążenie do zatrzymania zapaści gospodarczej oraz „ochrona porządku prawnego w państwie, stworzenie gwarancji wykonawczych, które umożliwią przywrócenie ładu i dyscypliny” (Wojciech Jaruzelski). Stan wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 roku. Która z poniższych ocen jest Ci bliższa?
Urodzona 215 lat temu Emilia Plater, uczestniczka powstania listopadowego w randze kapitana, już w XIX w. zyskała miano narodowej bohaterki, sławiona nie tylko przez polskich romantyków (np. Adam Mickiewicz, „Śmierć pułkownika”), ale i przez autorów spoza Polski. W XX w. stała się patronką szkół, jednostek wojskowych, trafiła na polskie banknoty. Która z poniższych opinii wydaje Ci się słuszna?
10 października 1794 roku pod Maciejowicami rozegrała się decydująca bitwa insurekcji kościuszkowskiej. Wojska polskie uległy przeważającym siłom rosyjskim, a ranny Naczelnik dostał się do niewoli. Z którą z poniższych opinii gotów jesteś się zgodzić?
24 września 1621 r. w obozie pod Chocimiem zmarł hetman wielki litewski Jan Karol Chodkiewicz, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli staropolskiej sztuki wojennej. Które z jego zwycięskich bitew miała największe znaczenie dla dziejów Rzeczypospolitej?
16 sierpnia 1920 roku rozpoczęło się kontruderzenie znad Wieprza. Jego celem było wyjście na tyły sił bolszewickich atakujących Warszawę. Marszałek Józef Piłsudski ulokował swą kwaterę główną w okolicach Dęblina, przy 14. Dywizji Piechoty. Tym samym nie kontrolował bezpośrednio wydarzeń rozgrywających na przedmościu warszawskim. Fakt ten stał się później jednym z argumentów mających pomniejszyć udział Naczelnego Wodza w zwycięstwie. Z którymi z poniższych opinii się zgodzisz?
22 lipca 1807 roku w Dreźnie Napoleon Bonaparte nadał konstytucję Księstwu Warszawskiemu. Która z poniższych opinii jest Ci bliższa?
W czerwcu obchodzimy 65. rocznicę wydarzeń poznańskich z 1956 roku oraz 45. rocznicę protestów robotniczych w Radomiu i Ursusie. Obydwa protesty miały charakter ekonomiczny, ale pociągnęły za sobą dalekosiężne konsekwencje polityczne. Czy zgadzasz się z którąś z poniższych opinii?
17 czerwca 1696 roku zmarł Jan III Sobieski. Która z ocen panowania tego króla jest Ci bliższa?
Przyznanie Polsce 29% terenów, na których w marcu 1921 roku odbył się plebiscyt śląski, stanowiło…
230 lat temu, 3 maja 1791 roku, uchwalono Konstytucję 3 Maja. Które z poniższych twierdzeń wydaje Ci się słuszne:
780 lat temu na polach legnickich rozegrała się bitwa pomiędzy rycerstwem śląskim a Tatarami. Poległ w niej książę Henryk Pobożny. Gdyby wydarzenia potoczyły się inaczej:
Film to nośnik pamięci historycznej o dużej sile przekazu. Który z wymienionych poniżej tytułów uznajesz za najważniejszy wśród polskich produkcji poświęconych historii:
17 marca 1921 r. Sejm Ustawodawczy uchwalił konstytucję marcową (weszła w życie w grudniu 1922 i obowiązywała do 1935 r.). Co sądzisz?
255 lat temu, w lutym 1766 roku, zmarł Stanisław Leszczyński, dwukrotny król Rzeczypospolitej (1704-1709 oraz 1733-1736), książę Lotaryngii (1738-1766). Czy zgadzasz się z którymś z poniższych sądów:
W lutym mija 275. rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki. Z którym z poniższych sądów się zgadasz?
Który z wymienionych poniżej wybitnych kronikarzy polskiego średniowiecza wydaje Ci się najbardziej godny wyróżnienia:
5 grudnia przypada 95. rocznica śmierci Władysława Reymonta pisarza, prozaika i nowelisty, jednego z głównych przedstawicieli realizmu w prozie Młodej Polski, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Które z jego dzieł uważasz za najwybitniejsze?
20 listopada przypada 95. rocznica śmierci Stefana Żeromskiego powieściopisarza, nowelisty i dramaturga, czterokrotnie nominowanego do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jego twórczość odczekała się kilku ważnych adaptacji filmowych. Którą z nich uważasz za najlepszą:
W listopadzie 1335 r. król Polski Kazimierz Wielki, król Czech Jan Luksemburski i król Węgier Karol Robert Andegaweński spotkali się na zamku w Wyszehradzie w celu normalizacji stosunków polsko-czeskich i przeprowadzenia arbitrażu między Polską a Zakonem Krzyżackim w kwestii przynależności państwowej Pomorza i Kujaw. Jak oceniasz to wydarzenie:
12 października 1920 roku delegacja polska i bolszewicka zawarły zawieszenie broni kończące walki na froncie. Którego z wymienionych poniżej generałów uznasz za najbardziej zasłużonego dla strony polskiej w całym konflikcie z Rosją Sowiecką:
7 października mija 400. rocznica śmierci hetmana i kanclerza koronnego Stanisława Żółkiewskiego. Który z poniżej wymienionych hetmanów był Twoim zdaniem najwybitniejszym przedstawicielem staropolskiej sztuki wojennej:
Najlepszy polski film o wrześniu 1939 roku to:
1 września mija kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Które wydarzenie je poprzedzające uznaje Pani/Pan za takie po którym konflikt był już nieuchronny?
Kto zdaniem Pani/Pana był autorem Bitwy Warszawskiej stoczonej w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku?
1 sierpnia mija 500 lat od urodzin króla Zygmunta II Augusta. Z jakimi wydarzeniami najbardziej kojarz się ten monarcha:
610 lat temu miała miejsce jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy – bitwa pod Grunwaldem. Wynik bitwy miał istotne konsekwencje dla ówczesnych stosunków politycznych. Które z nich były najważniejsze:
4 lipca 2020 roku mija 20. rocznica śmierci Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Które z jego dzieł uważasz za najważniejsze:
Władysław Jagiełło był jednym z najwybitniejszych polskich monarchów. Panował długo, bo aż 48 lat. Jakie wydarzenie z czasów, gdy rządził było zdaniem Pana/Pani najważniejsze?
12 czerwca 2010 r. zmarł Jerzy Stefan Stawiński, scenarzysta i reżyser filmów fabularnych. Który z napisanych przez niego scenariuszy dotyczących polskiej historii uważa Pani/Pan za najwybitniejszy:
W dniach 12–15 maja 1926 roku w Warszawie został przeprowadzony przez marszałka Józefa Piłsudskiego zamach stanu na drodze którego przejął on w Polsce władzę. Jaki zdaniem Pani/Pana był najważniejszy powód dla którego dokonano zamach majowy:
8 maja 1945 roku zakończyła się II wojna światowa. W tym roku mija 75. rocznica tego wydarzenia. Kto zdaniem Pani/Pana wyszedł z tego konfliktu najbardziej wzmocniony politycznie:
9 kwietnia 1241 roku w bitwie pod Legnicą poległ książę śląski Henryk Pobożny. Jego śmierć oznaczała koniec potęgi monarchii Henryków Śląskich, której twórcą był ojciec Henryka Pobożnego, Henryk Brodaty (ok. 1165-1238). Która z poniższych opinii wydaje Ci się słuszna?
1 kwietnia 1548 roku zmarł król Polski i Wielki Książę Litewski Zygmunt I Stary. Która z poniższych opinii wydaje Ci się słuszna?
Wskaż najlepszy, Twoim zdaniem, polski reportaż wojenny dotyczący wydarzeń II wojny światowej.
25 stycznia 1831 Sejm Królestwa Polskiego zdetronizował Mikołaja I (koronowany na króla Polski w Warszawie 24 maja 1829 r.). Decyzja ta oznaczała nieuchronną wojnę z Rosją. Była to:
31 grudnia 1989 r. prezydent Wojciech Jaruzelski podpisał pakiet ustaw gospodarczych składających się na tzw. „plan Balcerowicza”, których celem było stworzenie w Polsce systemu gospodarki rynkowej. Jak oceniasz efekty tego planu?
24 grudnia 1798 r. urodził się poeta Adam Mickiewicz. Które z jego dzieł w największym stopniu kształtuje świadomość historyczną Polaków?
17 listopada 1989 r. w Warszawie zdemontowano pomnik Feliksa Dzierżyńskiego. Czy, Twoim zdaniem,
10 listopada 1444 r. doszło do bitwy pod Warną, w której zginął król Polski i Węgier Władysław, nazwany później Warneńczykiem. Który z poniższych sądów uważasz za bliższy prawdzie:
Układ w Kiejdanach 20 października 1655 r. hetman wielki litewski Janusz Radziwiłł w układzie kiejdańskim ze Szwedami ogłosił zniesienie unii z Koroną i związanie się Wielkiego Księstwa Litewskiego ze Szwecją. Jak oceniasz postępowanie Radziwiłła?
28 września 1939 roku, po trzech tygodniach oblężenia, skapitulowała Warszawa. Czy jej obrona miała sens, czy też jedynie naraziła miasto i jego ludność na niepotrzebne straty?
Wojna obronna Polski w 1939 r. zakończyła się szybką klęską, która była szokiem dla społeczeństwa polskiego. U jej źródeł legło:
W połowie sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, która odwróciła przebieg wojny polsko-bolszewickiej. Do dziś badacze spierają się o to, kto był autorem planu operacji i faktycznym dowódcą w tym starciu. Która z poniższych opinii wydacie Ci się najbardziej przekonująca:
Wedle relacji Jana Długosza o bitwie pod Grunwaldem spisanej w drugiej połowie XV w., Litwini po krótkiej walce opuścili w popłochu pole walki. Szwedzki historyk Sven Ekdahl odnalazł w 1963 r. niedatowany list adresowany do wielkiego mistrza zakonu, w którym czytamy: „Może się zdarzyć, że twoi wrogowie z rozmysłem pozwolą jednej lub dwóm chorągwiom cofnąć się lub uciekać: będzie to zrobione z premedytacją, w nadziei, że w ten sposób załamie się twoja formacja, ponieważ ludzie zwykle lubią podejmować pościg, tak jak to miało miejsce w wielkiej bitwie”. Czy, Twoim zdaniem, cytowany list podważa wiarygodność relacji Jana Długosza?
1 lipca 1569 r. ustanowiono na sesji sejmu walnego w Lublinie unię Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego, zwaną potocznie Unią Lubelską. Unia przetrwała do końca XVIII stulecia, stając się w ten sposób jednym z najtrwalszych tego typu związków w dziejach Europy. Co, Twoim zdaniem, zdecydowało o jej trwałości.
4 czerwca 1989 r. odbyły się wybory do Sejmu i Senatu PRL. Kilka miesięcy później – 28 października – aktorka Joanna Szczepkowska w czasie wywiadu w Dzienniku Telewizyjnym powiedziała: „Proszę Państwa. 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”. Czy z perspektywy 30 lat, które minęły od tych wydarzeń:
2 czerwca 1979 r. rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Czy Twoim zdaniem, wizyta Ojca Świętego przyczyniła się do powstania w następnym roku „Solidarności”?
5 maja 1819 r. w folwarku Ubiel na terenie dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego (dziś na Białorusi w obwodzie mińskim) urodził się Stanisław Moniuszko, kompozytor, pedagog i dyrygent uważany za ojca polskiej opery narodowej. Czy pamiętasz (a może potrafisz zanucić?) melodię któregoś z utworów Moniuszki? Jeśli tak, to z którego dzieła kompozytora ona pochodzi?
23 kwietnia 1935 r. prezydent Ignacy Mościcki podpisał tekst nowej konstytucji, znanej jako „kwietniowa”. Jak oceniasz ustrój państwowy wprowadzony tym dokumentem?
Wojna trzynastoletnia: W kwietniu 1454 r. Królestwo Polskie wypowiedziało wojnę Zakonowi Krzyżackiemu, która trwać miała z przerwami do roku 1466. Jak oceniasz rezultaty wojny zapisane w II pokoju toruńskim.
Czy podjęcie przez Solidarność rozmów przy Okrągłym Stole z władzą komunistyczną wiosną 1989 r. było słuszne?
Czy wizja historii Polski w Trylogii Henryka Sienkiewicza pozostaje dziś wartościowa?
Jaka była Twoim zdaniem rola Krzyżaków w dziejach Polski?
Jaki był Twoim zdaniem wpływ I wojny światowej na losy Polski?
Czym były Powstania Śląskie?
Czy uważasz, że w naszej historii:
Jakie określenie najlepiej określa to, co zdarzyło się w Polsce w roku 1989?
Czy w historii Polski można odnaleźć jakiś sens?
Jaki jest bilans rządów sanacji w Polsce 1926–1939?
Odkąd możemy mówić o narodzie polskim?
„Jak świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem”. Czy to zdanie jest prawdziwe?
Gdyby Rzeczpospolita poszła w podobnym kierunku co jej sąsiedzi i przekształciła się w monarchię absolutną...
Kto był najwybitniejszym polskim monarchą elekcyjnym?
Kto był najwybitniejszym polskim monarchą z dynastii Jagiellonów?
Kto był najwybitniejszym polskim monarchą z dynastii Piastów?
Polską emigrację powojenną bardzo mocno podzielił spór o stosunek do utraty Kresów Wschodnich. Publicyści paryskiej „Kultury” Jerzego Giedroycia, na czele z Juliuszem Mieroszewskim, wzywali do uznania narzuconych granic i pojednania z sąsiadami, „niezłomni” z Londynu uważali, że zmiany terytorialne może uznać tylko suwerenna Polska. Kto miał rację?
Czy Polacy słusznie poparli Napoleona?
Jak oceniasz postać Stanisława Augusta Poniatowskiego?
Wyobraź sobie, że jesteś urzędnikiem Rządu Polskiego na Uchodźstwie w Londynie. Dowiadujesz, się, że na mocy układu jałtańskiego Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. Co robisz?
Gdybyś po upadku powstania listopadowego znalazł(-a) się na emigracji, do jakiego ugrupowania Wielkiej Emigracji byś przystąpił(-a)?
Co uważasz za największe osiągnięcie gospodarki z okresu II RP?
Która z poniższych osób jest dla Ciebie symbolem Powstania Warszawskiego?
Odnalezienie którego z poniższych obrazów znajdujących się niegdyś w zbiorach polskich instytucji, a zrabowanych w czasie II wojny światowej, ucieszyłoby Cię najbardziej?
Która z poniższych postaci wywarła Twoim zdaniem największy wpływ na kształt granic II RP?
Który ruch artystyczny Twoim zdaniem oddaje najlepiej ducha XX wieku?
Który z poniższych epizodów września 1939 r. zasługuje na szczególną pamięć ze względu na bohaterstwo obrońców?
Który z polskich wynalazków ma według ciebie największe znaczenie dla cywilizacji:
Obrazy którego z polskich malarzy batalistycznych najlepiej oddają ducha polskiej historii?
Co myślisz o przyjęciu przez Mieszka I chrztu w 966 roku?
Jak ustrój polityczny uważasz za najlepszy dla państwa i obywateli?
Które miejsce w Warszawie jest dla Ciebie najważniejszym symbolem walk Powstania Warszawskiego?
Która z poniższych postaci uważasz, że sprawdziłaby się jako polityk/działacz w Polsce XXI wieku?
Który z patronów Polski jest Ci najbliższy?
Którą ze zniszczonych w czasie II wojny światowej warszawskich budowli należałoby odbudować?
Który z poniższych cytatów uważasz za najbardziej trafny?
Reformy Sejmu Wielkiego z lat 1788-1792 sprowokowały interwencję rosyjską i II rozbiór Rzeczypospolitej, który doprowadził do faktycznego rozkładu polskiej państwowości. Czy warto było je podejmować?
Co sądzisz o “planie Balcerowicza” z lat 1990-1991?
Która z dwóch teorii o pochodzeniu Słowian (w tym Polaków) wydaje Ci się bardziej prawdopodobna?
„Myśmy wszystko zapomnieli; mego dziadka piłą rżnęli”. Co sądzisz o nienawiści chłopów do panów wyrażonej tak dobitnie podczas rabacji galicyjskiej w 1846 roku?
Co sądzisz o Żołnierzach Wyklętych?
W roku 1949 powołano w Polsce do życia Państwowe Gospodarstwa Rolne (PGR) jako twór mający unowocześnić rozdrobnione polskie rolnictwo. Czy był to dobry pomysł?
Czy uważasz, że elekcja nowego władcy za życia poprzednika (vivente rege) była dobrym pomysłem?
Co sądzisz o pomnikach wdzięczności wobec Armii Czerwonej, która w latach 1944-1945 uwolniła terytorium Polskie od niemieckiej okupacji?
Co, wedle Ciebie, było najważniejszą różnicą pomiędzy Dmowskim, a Piłsudskim - twórcami niepodległej II Rzeczpospolitej.
Czy tęsknisz za imperium Habsburgów z czasów sprzed I wojny światowej?
Co sądzisz o rewolucji 1905 roku, która wstrząsnęła imperium carów?
Jak oceniasz rolę Armii Berlinga w historii Polski?
Czy Polska mogła odeprzeć atak Niemiec w 1939 roku?
O Bitwie Warszawskiej w 1920 r. mówi się, że była jedną z przełomowych bitew w historii świata. Jakie inne wydarzenie z historii Polski uznałbyś/uznałabyś za przełomowe dla świata?
Unia polsko-litewska trwała 409 lat. Historyk Robert Frost twierdzi, że gdyby nie było rozbiorów, na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej powstałaby pewnie wielka, nowoczesna federacja. Czy uważasz, że obecnie Polska powinna zacieśnić swoje relacje polityczne z państwami ościennymi?
22 lipca, dzień ogłoszenia Manifestu PKWN, był w PRL zwyczajowym terminem oddawania do użytku wielkich inwestycji budowlanych. Czy uważasz, że infrastruktura miejska powstała w czasach komunizmu była...
Na świecie i w Polsce coraz bardziej popularne są rekonstrukcje historyczne, zwłaszcza dotyczące działań militarnych. Co sądzisz o tym zjawisku?
Czy całe dzieje Śląska, Pomorza, Warmii i Mazur powinny być nauczane w ramach lekcji o historii Polski?
Co sądzisz o relacjach między Polakami a Węgrami?
Państwo Mieszka I i Bolesława Chrobrego, to dla Ciebie:
Zasiedlenie przez Polaków "Ziem Odzyskanych" uważasz za:
Co sądzisz o zamachu na szefa SS i Gestapo w Warszawie, Franza Kutscherę, zorganizowanym przez AK 1 lutego 1944 r.
Odbicie Warszawy przez Armię Czerwoną z rąk Niemców 17 stycznia 1945, to dla Ciebie:
Dwieście lat temu w Wiedniu trwał kongres, który ukształtował granice w Europie na niemal 200 lat. Czy uważasz, że:
Jaka dziedzina historii wydaje Ci się najbardziej istotna?
W nocy z 2 na 3 października powstańcy w Warszawie skapitulowali przed Niemcami. Czy był to dobry moment?
Jak oceniasz działalność polskiego rządu na uchodźstwie?
Przed 500 laty, 8 września 1514 r. miała miejsce bitwa pod Orszą, w której wojska polsko –litewskie pokonały liczniejsze oddziały Wielkiego Księstwa Moskiewskiego. W konflikt litewsko-moskiewski zaangażowali się Polacy, a tym samym początek XVI w. inicjuje wielowiekowy konflikt polsko-rosyjski. Czy warto było angażować się na wschodzie?
Czy Francja i Anglia zdradziły Polskę w 1939 roku?
Czy rozwiązania przyjęte w sferze gospodarki w pierwszych latach PRL, takie jak reforma bitwa o handel, nacjonalizacja przemysłu, plan trzyletni uważasz za udane?
Powstanie Warszawskie to:
Które z wydarzeń w historii Polski najlepiej nadawałyby się na kanwę nowego wysokobudżetowego serialu historycznego?
Jak oceniasz dorobek 25 lat, które minęły od upadku komunizmu w Polsce?
Poczynając od Ludwika Węgierskiego, większość polskich królów była obcego pochodzenia. Co o tym sądzisz?
Gdyby nie było rozbiorów, to Konstytucja 3 Maja...
Który z dawnych stylów architektonicznych najbardziej Ci odpowiada?
Konstytucja marcowa, uchwalona 17.03.1921, wprowadzała w życie proporcjonalną ordynację wyborczą i silną pozycję parlamentu wobec władzy wykonawczej. Czy uważasz, że:
Który okres w historii polskiej wojskowości uważasz za najbardziej chwalebny?
Co sądzisz o współpracy pułkownika Ryszarda Kuklińskiego z wywiadem USA?
Z czym kojarzy Ci się historia Polski XIX wieku?
Co sądzisz o istnieniu pańszczyzny w nowożytnej Rzeczpospolitej?
Czy poparłbyś ideę stworzenia wspólnego polsko-litewsko-białorusko-ukraińskiego podręcznika do historii I Rzeczypospolitej?
Czy uważasz wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 za uzasadnione?
Co sądzisz o rządach dynastii Wazów w państwie polsko-litewskim (lata 1587-1668)?
Jak oceniasz polskie powstania z lat 1794-1944?
Które z poniższych wydarzeń uważasz za najbardziej przełomowe w dziejach PRL?
Co sądzisz o aneksji czechosłowackiego Zaolzia przez Polskę 30. września 1938 roku?
Jaką wymowę miało 21 postulatów ogłoszonych 17 sierpnia 1980 przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy?
W jaki sposób mogło, według Ciebie dojść do rozbiorów?
Jak oceniasz akt Unii Lubelskiej?
Czy uważasz, że rocznica wyborów czerwcowych 1989 roku powinna być świętowana na równi z 11 listopada - Świętem Niepodlełości?
W kwietniu 1947 roku władze PRL podjęły decyzje o tzw. Bitwie o handel. Czy uważasz, że przejęcie kontroli przez państwo nad handlem skutkowało raczej:
Czy wziąłbyś/wzięłabyś udział w powstaniu styczniowym?
Po odzyskaniu niepodległości 11.11.1918 w Polsce działał szereg partii politycznych. Na którą z nich byś zagłosował?
Czy nauka historii Polski powinna się skupiać na dziejach najnowszych?
Czy uważasz, że Bitwa Warszawska miała decydujący wpływ na losy Europy?
Co można było uczynić latem 1944 roku, by Powstanie Warszawskie nie skończyło się przegraną?
Czy fakt, iż Rzeczypospolita Obojga Narodów była państwem wielokulturowym był jej słabością, czy siłą?
Czym jest dla Ciebie Pierwszy Maja - Święto Pracy?
Jakie znaczenie miały wydarzenia marca 1968 r. dla historii Polski?
Co sądzisz o Sejmie Niemym odbytym 1 lutego 1717 roku?
Które wybory do Sejmu miały największe znaczenie w XX-wiecznej historii Polski:
Który z powyższych epizodów wojny 1939 kryje się pod określeniem "Polskie Termopile"?
Dlaczego komunistyczne władze zaakceptowały postulaty strajkujących robotników w sierpniu 1980?
Które z wydarzeń dziejących się w czerwcu uważasz za najważniejsze dla najnowszej historii Polski?
Czy przewrót majowy 1926 roku wyszedł II Rzeczypospolitej na dobre?
Z jakiej tradycji wywodzi się demokracja we współczesnej Polsce?
Jakie znaczenie dla dziejów Polski miał pontyfikat Jana Pawła II?
Jakie powinno być stosowane określenie dotyczące grudnia 1970 roku?
Co miało największy wpływ na ustalenie granicy zachodniej II RP?
Jak oceniasz konfederację barską?
Jak oceniasz polską politykę zagraniczną sprzed września 1939 roku?
Jest 1 sierpnia 1944. Jesteś w Warszawie, na terenie kontrolowanym przez AK. Co robisz?
Czy Polska wykorzystała zwycięstwo grunwaldzkie?
Co było główną przyczyną upadku komunizmu w Polsce?
Kim dla Ciebie był Józef Piłsudski?
Dlaczego władze PRL w odpowiedzi na bunt studentów z marca 1968 roku rozpoczęły nagonkę antysemicką?
Zwycięstwo Jana Sobieskiego pod Wiedniem...
Co Cię najbardziej pociąga w historii?
Jak oceniasz wybuch Powstania Listopadowego?
Jak oceniasz odbicie Wilna z rąk litewskich przez Polaków w 1920 roku?
Co było główną przyczyną przegranej Polski we wrześniu 1939?
Jak oceniasz decyzję marszałka Rydza-Śmigłego o wycofaniu Armii „Kraków” na wschód w nocy z 2 na 3 września?
Czy Twoim zdaniem polscy żołnierze walczący w armiach państw zaborczych, podczas gdy Rzeczpospolitej nie było na mapach Europy ...
Najważniejsza przyczyna upadku I Rzeczpospolitej to:
Bolesław Krzywousty dzieląc przed śmiercią w 1138 r. swoje księstwo na dzielnice:
Czy wolałbyś żyć:
Gdzie najdłużej bronili się Polacy podczas wojny obronnej 1939 roku?
Który z niżej wymienionych polityków miał największe zasługi w odzyskaniu niepodległości?
Jak sądzisz, w jakim celu został wprowadzony stan wojenny w Polsce
Czyja polityka, jeśli chodzi o sprawę polską, była najwłaściwsza w okresie poprzedzającym powstanie styczniowe?
Kto jest najważniejszym polskim dowódcą powstania styczniowego:
Jakie było największe zwycięstwo oręża polskiego
Która z polskich konstytucji była najbardziej udanym rozwiązaniem ustrojowym?
Czy Pana/Pani zdaniem Polska uczestniczyła w Układzie Warszawskim bo:
Kto wniósł największy wkład w nauki ścisłe?
Czy III RP rozpoczęła się:
Które z poniższych wydarzeń uważasz za najważniejsze dla historii Polski?
Co było największym dokonaniem okresu Królestwa Polskiego (1815 - 1831)?
Kto był najwybitniejszym premierem okresu rządów parlamentarnych w II RP (1918 -1926)
Jaki był największy problem II RP?
Czy uważasz, że konstytucja kwietniowa była:
Czy uważasz, że przewrót majowy 1926 roku był:
W lipcu 1807 roku powstało Księstwo Warszawskie. Co było najwybitniejszym osiągnięciem Polaków w tym okresie?
Co jest największym sukcesem militarnym siedemnastowiecznej Polski?
Kto był najlepszym premierem Rządu Polskiego na wychodźstwie?
Która ze słynnych ciężkich zim zaważyła najbardziej na losach Polski?
Które z poniższych wydarzeń miało decydujące znaczenie dla upadku PRL?