ARTYKUŁY

SORTOWANIE
DATA PUBLIKACJI:
EPOKA:
2020-07-24 ARTYKUŁY
Nie tylko święto sportu. Ciemna strona igrzysk olimpijskich
„Igrzyska uważam za otwarte” - te słowa właśnie dziś miały popłynąć w świat. Usłyszeć je miało dziesiątki tysięcy ludzi na stadionie w Tokio i bez przesady miliardy osób śledzących uroczystość przed telewizorami. W swoim 124 letnim nowożytnym życiu – igrzyska przechodziły różne koleje losu - były odwoływane, bojkotowane, przekształcane w propagandową farsę, atakowane przez terrorystów, ale jeszcze nigdy największa impreza świata nie przegrała z chorobą. Władze ruchu olimpijskiego zdecydowały się przesunąć imprezę o rok w związku z pandemią koronawirusa.
2020-06-26 ARTYKUŁY
Trzej prezydenci II RP
Urzędujących prezydentów w Drugiej Rzeczpospolitej było trzech. Ale wyborów prezydenckich – to jeden z paradoksów związanych z dziejami tego urzędu w Polsce międzywojennej – było więcej, podobnie jak osób pełniących obowiązki głowy państwa.
2020-06-25 ARTYKUŁY
Poznański Czerwiec
28 i 29 czerwca 1956 r. w Poznaniu doszło do robotniczych protestów, które przerodziły się w walki uliczne. Władze komunistyczne do ich stłumienia użyły wojska. W konsekwencji śmierć poniosło co najmniej 79 osób, rannych było ponad 600.
2020-06-24 ARTYKUŁY
Radomski Czerwiec
25 czerwca 1976 r. w wielu zakładach pracy w Polsce zorganizowano strajki i demonstracje w związku z ogłoszoną przez rząd podwyżką cen. Do największych wystąpień robotniczych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku. Społeczne protesty brutalnie stłumiła milicja i Służba Bezpieczeństwa. W całym kraju aresztowano około 2,5 tys. osób.
2020-06-23 ARTYKUŁY
40 lat temu odbyła się prapremiera „Wielopola, Wielopola” Tadeusza Kantora
23 czerwca 1980 roku w desakralizowanym kościele przy via Santa Maria 25 we Florencji odbyła się premiera spektaklu „Wielopole, Wielopole” Teatru Cricot 2, nad którym Tadeusz Kantor pracował z zespołem we Włoszech od listopada 1979 roku we współpracy z Comune di Firenze i Teatro Regionale Toscano.
2020-06-18 ARTYKUŁY
Palmiry i zagłada polskich elit
Palmiry. Przed wojną ta nazwa nie mówiła zbyt wiele nawet mieszkańcom Warszawy; kryła się za nią wieś, założona w XIX w. na skraju Puszczy Kampinoskiej, czyli dużego kompleksu lasów, otaczających Warszawę od północnego zachodu. Przed II wojną światową dociągnięto tam linię kolejową i ulokowano magazyny amunicji.
2020-06-18 ARTYKUŁY
Sławomir Mrożek: Kowboj i dadaista
Był trudniejszy do tłumaczenia niż najbardziej hermetyczni poeci, bo odwoływał się do tkanki dowcipu, lokalnych absurdów i osobliwości. Pomimo to trafił na sceny całego świata, stając się jednym z najbardziej znanych polskich pisarzy XX wieku. Gorzkawy, ironiczny, bezwzględny wobec siebie: Sławomir Mrożek.
2020-06-18 ARTYKUŁY
W Wilnie o Piłsudskim. Rozmowy bez gniewu. Recenzja książki „Bez emocji. Polsko-litewski dialog o Józefie Piłsudskim”
loader