AKTUALNOŚCI

SORTOWANIE
DATA PUBLIKACJI:
2020-07-14 AKTUALNOŚCI
Enigma z londyńskiego Instytutu Piłsudskiego trafi do Muzeum Historii Polski
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Historii Polski wzbogaci się o niezwykle cenny dla polskiej kultury materialnej egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma skonstruowanej przez polski wywiad. Enigma zostanie przekazana MHP przez Instytut Piłsudskiego w Londynie.W przyszłości maszynę będzie można zobaczyć w nowej siedzibie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli.
2020-07-14 AKTUALNOŚCI
Już 16 lipca wyniki plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2019 online!
Już w najbliższy czwartek 16 lipca o godzinie 12.00 na kanale YouTube oraz na profilu Facebook Muzeum Historii Polski zostaną ogłoszone wyniki 13. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku!
2020-07-08 AKTUALNOŚCI
Zakończył się nabór prac do akcji #MojaPamiątka
 “Tata nigdy nie dał się przekonać do wstąpienia do partii. Wielokrotnie powtarzał nam, że „Polska Ludowa nie jest Polską”. (…). Ubolewał też, kiedy w czasach PRL wpisano Mu w Książeczce Wojskowej jako miejsce urodzenia – ZSRR, a w innej: narodowość – ZSRR. Podkreślał nam zawsze, że posiada świadectwa szkolne i wojskowe z orłem z koroną.” Historię pochodzącego ze Lwowa Pana Romana opowiedziała Muzeum Historii Polski jego córka - Pani Teresa. Właśnie zakończyło się nadsyłanie wspomnień w ramach akcji #MojaPamiątka.
2020-06-26 ARTYKUŁY
Trzej prezydenci II RP
Urzędujących prezydentów w Drugiej Rzeczpospolitej było trzech. Ale wyborów prezydenckich – to jeden z paradoksów związanych z dziejami tego urzędu w Polsce międzywojennej – było więcej, podobnie jak osób pełniących obowiązki głowy państwa.
2020-06-25 ARTYKUŁY
Poznański Czerwiec
28 i 29 czerwca 1956 r. w Poznaniu doszło do robotniczych protestów, które przerodziły się w walki uliczne. Władze komunistyczne do ich stłumienia użyły wojska. W konsekwencji śmierć poniosło co najmniej 79 osób, rannych było ponad 600.
2020-06-24 ARTYKUŁY
Radomski Czerwiec
25 czerwca 1976 r. w wielu zakładach pracy w Polsce zorganizowano strajki i demonstracje w związku z ogłoszoną przez rząd podwyżką cen. Do największych wystąpień robotniczych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku. Społeczne protesty brutalnie stłumiła milicja i Służba Bezpieczeństwa. W całym kraju aresztowano około 2,5 tys. osób.
2020-06-23 ARTYKUŁY
40 lat temu odbyła się prapremiera „Wielopola, Wielopola” Tadeusza Kantora
23 czerwca 1980 roku w desakralizowanym kościele przy via Santa Maria 25 we Florencji odbyła się premiera spektaklu „Wielopole, Wielopole” Teatru Cricot 2, nad którym Tadeusz Kantor pracował z zespołem we Włoszech od listopada 1979 roku we współpracy z Comune di Firenze i Teatro Regionale Toscano.
2020-06-18 ARTYKUŁY
Palmiry i zagłada polskich elit
Palmiry. Przed wojną ta nazwa nie mówiła zbyt wiele nawet mieszkańcom Warszawy; kryła się za nią wieś, założona w XIX w. na skraju Puszczy Kampinoskiej, czyli dużego kompleksu lasów, otaczających Warszawę od północnego zachodu. Przed II wojną światową dociągnięto tam linię kolejową i ulokowano magazyny amunicji.
loader