AKTUALNOŚCI

SORTOWANIE
DATA PUBLIKACJI:
2020-09-17 QUIZY HISTORYCZNE
Quizy historyczne
Sprawdź swoją wiedzę – rozwiąż quiz! Temat najnowszego quizu to 17 września 1939 - agresja ZSRR na Polskę  
2020-09-15 ARTYKUŁY
Kulisy utworzenia NSZZ „Solidarność”
31 sierpnia jest uznawany za święto „Solidarności”, a podpisane tego dnia porozumienie gdańskie za jej akt założycielski. Jednak kształt związku „wykuwał się” przez następnych kilkanaście dni. W sierpniu nie było bowiem mowy o organizacji ogólnopolskiej, a droga do niej okazała się kręta. Niepewność co do możliwości zakładania niezależnych związków w innych regionach kraju była przyczyną kolejnej fali strajków – we wrześniu objęły one co najmniej 650 zakładów, brało w nich udział 350 tys. osób.
SIEDZIBA I WYSTAWA STAŁA
Siedziba i wystawa stała
2020-09-04 AKTUALNOŚCI
GENERAŁ STANISŁAW MACZEK I JEGO ŻOŁNIERZE. Wystawa Muzeum Historii Polski w Żaganiu
Absolwent filozofii, który nie przegrał żadnej bitwy, czyli gen. Stanisław Maczek, to główny bohater multimedialnej, przygotowanej w trzech językach wystawy plenerowej, organizowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Generała Maczka w Bredzie.
2020-08-31 AKTUALNOŚCI
Przedmioty z gdańskiej stoczni w zbiorach MHP
O dwa krzesła, z sali gdzie podpisywano porozumienia sierpniowe 40 lat temu, wzbogaciło się Muzeum Historii Polski. W posiadaniu MHP jest też oryginalny stół z sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina i jedna z bram wejściowych. Wszystkie te przedmioty podarowali byli działacze opozycji antykomunistycznej Robert Szuba i Jacek „Wiejski” Górski.
2020-08-28 ARTYKUŁY
Nie tylko Gdańsk. Porozumienia sierpniowe 1980 roku
W powszechnej opinii podpisanie porozumień z władzami miało miejsce 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku. I tylko tam. Trudno przebija się do opinii publicznej fakt, że podobne porozumienia podpisano dzień wcześniej w Szczecinie, a po Gdańsku także w Wałbrzychu, Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej. To one wszystkie razem dały początek trudnym narodzinom NSZZ „Solidarność”.
2020-08-28 AKTUALNOŚCI
Odwiedź wystawę: „Solidarność i upadek żelaznej kurtyny”
Mija 40. rocznica porozumień sierpniowych. Muzeum Historii Polski z tej okazji zaprasza do obejrzenia internetowej wystawy na platformie Google Arts & Culture.
loader