AKTUALNOŚCI

SORTOWANIE
DATA PUBLIKACJI:
2020-07-31 AKTUALNOŚCI
Porcelanowa baletnica - świadek walczącej Warszawy z akcji #mojapamiątka
Historia Pani Krystyny Pawłowskiej - sanitariuszki walczącej w Powstaniu Warszawskim, żołnierza batalionu AK "Chrobry I" została nadesłana przez Panią Annę Beauchamp w ramach akcji #mojapamiątka.
2020-07-24 ARTYKUŁY
Nie tylko święto sportu. Ciemna strona igrzysk olimpijskich
„Igrzyska uważam za otwarte” - te słowa właśnie dziś miały popłynąć w świat. Usłyszeć je miało dziesiątki tysięcy ludzi na stadionie w Tokio i bez przesady miliardy osób śledzących uroczystość przed telewizorami. W swoim 124 letnim nowożytnym życiu – igrzyska przechodziły różne koleje losu - były odwoływane, bojkotowane, przekształcane w propagandową farsę, atakowane przez terrorystów, ale jeszcze nigdy największa impreza świata nie przegrała z chorobą. Władze ruchu olimpijskiego zdecydowały się przesunąć imprezę o rok w związku z pandemią koronawirusa.
2020-07-16 AKTUALNOŚCI
Zwycięzcy 13. Edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2019
Wydarzenie „Obchody 100 - lecia I Powstania Śląskiego”, wystawa „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz”, a także edukacyjna strona internetowa „Powstańcy Śląscy” to zwycięzcy Wydarzenia Historycznego Roku 2019!
2020-07-14 AKTUALNOŚCI
Enigma z londyńskiego Instytutu Piłsudskiego trafi do Muzeum Historii Polski
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Historii Polski wzbogaci się o niezwykle cenny dla polskiej kultury materialnej egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma skonstruowanej przez polski wywiad. Enigma zostanie przekazana MHP przez Instytut Piłsudskiego w Londynie.W przyszłości maszynę będzie można zobaczyć w nowej siedzibie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli.
2020-07-14 AKTUALNOŚCI
Już 16 lipca wyniki plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2019 online!
Już w najbliższy czwartek 16 lipca o godzinie 12.00 na kanale YouTube oraz na profilu Facebook Muzeum Historii Polski zostaną ogłoszone wyniki 13. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku!
2020-07-08 AKTUALNOŚCI
Zakończył się nabór prac do akcji #MojaPamiątka
 “Tata nigdy nie dał się przekonać do wstąpienia do partii. Wielokrotnie powtarzał nam, że „Polska Ludowa nie jest Polską”. (…). Ubolewał też, kiedy w czasach PRL wpisano Mu w Książeczce Wojskowej jako miejsce urodzenia – ZSRR, a w innej: narodowość – ZSRR. Podkreślał nam zawsze, że posiada świadectwa szkolne i wojskowe z orłem z koroną.” Historię pochodzącego ze Lwowa Pana Romana opowiedziała Muzeum Historii Polski jego córka - Pani Teresa. Właśnie zakończyło się nadsyłanie wspomnień w ramach akcji #MojaPamiątka.
2020-06-26 ARTYKUŁY
Trzej prezydenci II RP
Urzędujących prezydentów w Drugiej Rzeczpospolitej było trzech. Ale wyborów prezydenckich – to jeden z paradoksów związanych z dziejami tego urzędu w Polsce międzywojennej – było więcej, podobnie jak osób pełniących obowiązki głowy państwa.
2020-06-25 ARTYKUŁY
Poznański Czerwiec
28 i 29 czerwca 1956 r. w Poznaniu doszło do robotniczych protestów, które przerodziły się w walki uliczne. Władze komunistyczne do ich stłumienia użyły wojska. W konsekwencji śmierć poniosło co najmniej 79 osób, rannych było ponad 600.
loader