Mistrz szermierki Jerzy Pawłowski skazany za szpiegostwo

Słynny polski szermierz został uznany za winnego szpiegostwa na rzecz obcego wywiadu. Jego międzynarodowa sława sportowa była w pełni zasłużona. W 1967 Międzynarodowa Federacja Szermiercza uznała go za szablistę wszech czasów. Zdobywał medale olimpijskie (złoty w 1968 w Meksyku) i wielokrotnie medale mistrzostw świata (w tym osiem razy złoty).

Niestety, w 1950 roku rozpoczął też zupełnie inną działalność. Został tajnym współpracownikiem polskich służb specjalnych, przekazywał im informacje na temat prywatnego życia i poglądów swoich kolegów sportowców. Wiadomości te służyły potem do szantażowania niektórych osób. W 1964 roku zmienił front - tym razem zaczął opisywać życie towarzyskie polskich polityków i wojskowych dla amerykańskiej CIA.

Kariera Pawłowskiego jako podwójnego agenta skończyła się w 1975 roku, gdy został aresztowany. 8 kwietnia 1976 sąd wydał wyrok skazujący go na 25 lat więzienia. Siedział krócej, gdyż w 1985 roku zwolniono go w drodze wymiany agentów. Pawłowski oświadczył wówczas, że uważa się za "wymienionego" i pragnie pozostać w Polsce. Pozwolono mu na to, ale nigdy już nie powrócił do szermierki, nawet jako trener.

KM

Fotografia: Jerzy Pawłowski na planszy szermierczej, archiwum rodzinne udostępnione na portalu Facebook, CC-BY-NC.