1863. Gra o niepodległość

Z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego Muzeum Historii Polski przygotowało interaktywną wystawę „1863. Gra o niepodległość”. Ukazała ona powstanie styczniowe jako pierwszy w historii Polski ruch samoorganizacji polskich struktur państwowych i obywatelskich. Na wystawie znalazły się dokumenty, plakaty, mapy, zdjęcia powstańców oraz archiwalne fotografie stolicy autorstwa Karola Beyera. Interaktywna ekspozycja miała formę labiryntu i była połączona z edukacyjną grą przestrzenną.

Zwiedzający wcielali się w osoby z epoki, by podjąć się odszukiwania losów „swojej” rodziny. Dodatkowo, przy specjalnym stole sztabowym uczestnicy poznali przebieg słynnych bitew powstańczych.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i była prezentowana od 22 stycznia do 24 lutego 2013 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

 

Wystawa jest pomyślana w konwencji gry: zwiedzający będzie musiał np. zmierzyć się dylematem, który towarzyszył wielu Polakom 150 lat temu: czy poprzeć „pragmatyka" Aleksandra Wielopolskiego, czy też walczyć o niepodległość – w konspiracji i powstaniu? Dokonanie wyboru będzie też oznaczało dla widza przyjęcie jego konsekwencji, np. zsyłki na Syberię.


Gra o niepodległość, Jan Winnicki, Głos Nauczycielski, 2013-01-23