Otwarcie konkursu "Mistrz i uczeń - wychowanie w II RP"
W nowym projekcie „Mistrz i uczeń – wychowanie w II RP” - Muzeum Historii Polski, Fundacja Banku Zachodniego WBK i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi, zachęcają do odnalezienia i opisania osób, które miały wpływ na wychowanie młodego człowieka w II Rzeczypospolitej.
Był rok 1918 - Polska odzyskała niepodległość. Rozpoczął się kilkuletni okres kształtowania polskich granic. Odradzająca się Rzeczpospolita zmagała się z wieloma problemami. Państwo polskie stanęło przed trudnym zadaniem odbudowy kraju w bardzo różnych dziedzinach - niestety proces ten został brutalnie przerwany przez II wojnę światową.
W ciągu dwudziestu lat niepodległości wyrosło pokolenie, które, gdy trzeba było, nie wahało się stanąć w obronie ojczyzny. Kto miał wpływ na jego wychowanie? Na kształtowanie postaw moralnych?
Zależy nam na tym, by nadesłane prace stworzyły katalog ciekawych i inspirujących młodzież wychowawców- przewodników - mistrzów. Poszukujemy osób, które były autorytetami i stanowiły wzorzec postępowania.
Może to być nauczyciel, drużynowy, działacz społeczny czy duchowny. Przedmiotem opisu mogą być także szkoły, drużyny harcerskie czy inne organizacje wychowawcze. Ważne, by w tym opisie pojawił się wątek związany z postacią szeroko pojętego wychowawcy.
Opisywana postać powinna być związana z regionem, z Waszą małą ojczyzną. Może to być też osoba, która przed wojną mieszkała na terenach II RP, a dziś związana jest z innym miejscem.
Zasady konkursu
Projekt składa się z dwóch etapów:
I etap – napisanie opartej na źródłach historycznych pracy na wybrany przez siebie temat.
II etap – warsztaty historyczno-reportażowe, na które zostają zaproszeni laureaci I etapu – autorzy najlepszych projektów.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych.
Zgłoszenia: należy przesłać mejlem, faksem lub pocztą wypełniony formularz do 15 marca 2013 r.
Dane organizatorów: Muzeum Historii Polski w Warszawie, ul. Senatorska 35,00-099 Warszawa, tel. 22 211 90 01, fax: 22 21190 33 e-mail oferta.edu@muzhp.pl
Kontakt z koordynatorem projektu:
Gabriela Sierocińska-Dec – Dział Edukacyjny Muzeum Historii Polski, e-mail gabriela.sierocinska@muzhp.pl ; tel. 0 22 211 90 47.
Beata Wolszczak – Dział Edukacyjny Muzeum Historii Polski, e-mail beata.wolszczak@muzhp.pl; tel. 0 22 211 90 47.
Strona projektu:
Harmonogram
15 lutego 2013 r. - terminarz zgłoszeń- przesłanie do organizatora kwestionariusza zgłoszeniowego z krótki opisem i uzasadnieniem wybranego tematu.
17 maja 2013 r. – termin nadsyłania prac
14 czerwca 2013 r. – podsumowanie I etapu projektu
Lipiec - październik 2013 r. – warsztaty filmowe
Listopad 2013 r. – prezentacja etiud
Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej
Organizatorzy: Muzeum Historii Polski, Fundacja Banku Zachodniego WBK i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera.
Patroni medialni: Rzeczpospolita, Polska Agencja Prasowa, TVP HISTORIA, portal historyczny dzieje.pl, Głos Nauczycielski, Gość Niedzielny, KINO, Cogito.
Sponsor: Wydawnictwo Naukowe PWN
Modyfikacja: 02/11/2013 15:29:58 przez HS