Wystawa o Karskim na Krakowskim Przedmieściu

„Jan Karski. Człowiek wolności” – to tytuł wystawy, którą od 10 grudnia można oglądać na Krakowskim Przedmieściu w pobliżu Uniwersytetu Warszawskiego, zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski.


Na ekspozycję składają się 22 plansze, na których pokazano biografię Jana Karskiego, począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez studia, czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów, aż po jego działalność powojenną.

Fragment wystawy na wernisażu w Teatrze Polskim w Warszawie

W dniach 11 – 28 grudnia 2012 wystawę będzie można oglądać przed Uniwersytetem Warszawskim, natomiast w 1. kwartale 2013 w Sejmie RP. Ekspozycja będzie pokazywana także w Łodzi i Wrocławiu. Anglojęzyczna wersja zaprezentowana zostanie 22 stycznia 2013 w siedzibie ONZ, a później w Waszyngtonie i Chicago. Są plany pokazania wystawy we Włoszech.

Autorką scenariusza wystawy jest Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Współorganizatorami wystawy są Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Miasta Łodzi, Narodowe Archiwum Cyfrowe, a mecenasem – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kuratorkami wystawy są Ewa Wierzyńska i Magdalena Pawlak z Muzeum Historii Polski.


Fragment wystawy na wernisażu w Teatrze Polskim w Warszawie


Od dwóch lat MHP realizuje program „Jan Karski. Niedokończona misja”. W jego ramach m.in. stworzono stronę internetową o Janie Karskim, wydano pakiet edukacyjny dla szkół na DVD dostępny również w internecie, a także uruchomiono interaktywną wystawę o słynnym Kurierze dla Google Cultural Institute, która dostępna jest w 22 wersjach językowych.

Zobacz prezentację promującą wystawę

Historia Jana Karskiego to gotowy materiał na film fabularny.Już podczas wojny podejmowano próby zainteresowania nią Hollywood, jednak dotąd nie doczekała się ekranizacji. Jedyny „film“ o losach Karskiego powstał nakładem Disney Enterprises i nositytuł: „They Spoke Out: Messenger from Hell – The Jan Karski Story”.
Można go obejrzeć tu: http://bit.ly/V0XasA

Polub to na Facebooku...

 

Sponsor wystawy:


 

 

 

 

Modyfikacja: 02/27/2013 12:20:37 przez HS
2012-12-07