Wystawa o Karskim na Krakowskim Przedmieściu

„Jan Karski. Człowiek wolności” – to tytuł wystawy, którą od 10 grudnia można oglądać na Krakowskim Przedmieściu w pobliżu Uniwersytetu Warszawskiego, zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski.


Na ekspozycję składają się 22. plansze, na których pokazano biografię Jana Karskiego, począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez studia, czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów, aż po jego działalność powojenną.

Fragment wystawy na wernisażu w Teatrze Polskim w Warszawie

W dniach 10 – 31 grudnia 2012 r. wystawę będzie można oglądać przed Uniwersytetem Warszawskim, natomiast w dniach 9 – 11 stycznia 2013 r. w Sejmie. Ekspozycja będzie pokazywana także w Łodzi i Wrocławiu. Anglojęzyczna wersja zaprezentowana zostanie 22 stycznia 2013 r. w siedzibie ONZ, a później w Waszyngtonie i Chicago. Są plany pokazania wystawy we Włoszech.

Autorką scenariusza wystawy jest Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Współorganizatorami wystawy są Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Miasta Łodzi, Narodowe Archiwum Cyfrowe, a mecenasem – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kuratorką wystawy jest Magdalena Pawlak z Muzeum Historii Polski.


Fragment wystawy na wernisażu w Teatrze Polskim w Warszawie


Od dwóch lat MHP realizuje program „Jan Karski. Niedokończona misja”. W jego ramach m.in. stworzono stronę internetową o Janie Karskim, wydano pakiet edukacyjny dla szkół na DVD dostępny również w internecie, a także uruchomiono interaktywną wystawę o słynnym Kurierze dla Google Cultural Institute, która dostępna jest w 22 wersjach językowych.

 

Sponsor wystawy:


 

 

 

2012-12-07