Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody KLIO

Zimna wojna w Europie oraz dorobek XIX-wiecznego fotografa Karola Beyera – to m.in. tematy książek, które zdobyły tegoroczną nagrodę KLIO. Laureatów ogłoszono w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie podczas inauguracji XXI Targów Książki Historycznej, których patronem medialnym jest portal historyczny Polskiej Agencji Prasowej i Muzeum Historii Polski www.dzieje.pl.


Nagroda Historyczna KLIO jest przyznawana od 1995 r. autorom książek i ich wydawcom za szczególny wkład w popularyzację historii. Oceniana jest nie tylko wartość poznawcza książek, ale także m.in. ich szata graficzna. Wydawnictwa są również nagradzane za publikację interesujących serii i cykli tematycznych.

Członkowie jury Nagrody KLIO
od lewej: prof. Henryk Samsonowicz, prof. Tomasz Szarota

 fot.: PAP/A.Rybczyński

„Nagroda KLIO promuje najwartościowsze pozycje przybliżające współczesnym wiedzę o przeszłości (...). Zakres tematyczny wyróżnionych prac jest bardzo szeroki: od kultury średniowiecznej po historię polityczną i społeczną XX wieku (...). Cały ten wachlarz, jeszcze wyraźniej uwidaczniający się w wydarzeniach towarzyszących Targom oraz prezentowanej na nich ofercie wydawniczej pokazuje, że przeszłość, nawet ta dalsza i bardzo daleka, nadal jest dla Polaków interesująca i istotna. Od historii uciec, ani jej zapomnieć, nie sposób” – napisał prezydent Bronisław Komorowski w liście odczytanym przez swego doradcę Tomasza Nałęcza, który oficjalnie otworzył w czwartek XXI Targi Książki Historycznej.

Goście uroczystości przyznania Nagrody KLIO

W jej tegorocznej edycji udział wzięły 164 książki wydane w latach 2011-2012, z czego do finału przeszło 12 publikacji podzielonych na cztery kategorie tematyczne.

W kategorii autorskiej zwyciężyła książka Jerzego Holzera „Europa zimnej wojny” (Wydawnictwo ZNAK, Instytut Studiów Politycznych PAN). Drugą nagrodę przyznano publikacji Eugeniusza Duraczyńskiego „Stalin. Twórca i dyktator supermocarstwa" (Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora, Oficyna Wydawnicza Aspra-JR, Bellona), a trzecią – książce Małgorzaty Szpakowskiej „+Wiadomości literackie+. Prawie dla wszystkich" (Wydawnictwo W.A.B.).

Najlepszą publikacją w kategorii monografii okazała się „Wielka trwoga. Polska 1944-1947” (Wydawnictwo Znak) Marcina Zaremby. Wyprzedziła ona książki: „Goralenvolk. Historia zdrady" (Firma Księgarsko-Wydawnicza Kanon) Wojciecha Szatkowskiego (II nagroda) oraz „O kształt polityki polskiej. Oblicze ideowo- polityczne i działalność Ruchu Młodej Polski (1979–1989)” (Wydawnictwo Adam Marszałek) Tomasza Sikorskiego (III nagroda).

prof. Andrzej Rottermund inaugurujący uroczystość

 
Pierwszą nagrodę w kategorii varsaviana przyznano Danucie Jackiewicz za album „Karol Beyer (1818-1877) z cyklu „Fotografowie Warszawy” (Dom Spotkań z Historią, Muzeum Narodowe w Warszawie). Laureatem nagrody II stopnia został Jerzy S. Majewski, autor książki „Żydowski Muranów i okolice” z cyklu „Warszawa nieodbudowana” (Agora). Trzecią nagrodę otrzymał Andrzej Krzysztof Kunert za książkę „Komendant podziemnej Warszawy” (Świat Książki).

Za najlepsze edycje książek wyróżniono wydawnictwa: Oficynę Wydawniczą Aspra-JR, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Archiwum Akt Nowych w Warszawie za publikację „Proces Romana Romkowskiego, Józefa Różańskiego i Anatola Fejgina w 1957 roku” (praca zbiorowa) wydaną w cyklu „Polska mniej znana 1944–1989”, Wydawnictwo Naukowe PWN za książkę Tomasza Adama Pruszaka „O ziemiańskim świętowaniu” oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika za publikację „Kobieta w średniowiecznej Europie” Andrzeja Radzimińskiego.

 Nagrody KLIO


Przewodniczący konkursowego jury prof. Tomasz Szarota powiedział, że w tym roku jury stanęło przed szczególnie dużym wyzwaniem z uwagi na wysoki poziom merytoryczny nominowanych do nagrody książek.

Z historykiem zgodził się dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. Powiedział, że otrzymanie nagrody KLIO to duży honor zarówno dla autorów publikacji historycznych, jak i wydawców. Jak tłumaczył, „zaletą KLIO jest to, że nagradza ona zawsze ważne książki, dobre z punktu widzenia akademickiego oraz napisane w atrakcyjny sposób. Publikacje te łatwo się czyta pomimo tego, że poruszają ważne tematy”.

Oprócz prof. Szaroty książki nominowane do nagrody oceniało jury w składzie: prof. Tomasz Kizwalter, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Janusz Tazbir, prof. Jan Kieniewicz, red. Tomasz Łubieński z pisma "Nowe Książki" i red. Marian Turski z „Polityki”.

Ogłoszenie laureatów nagrody KLIO miało miejsce podczas inauguracji XXI Targów Książki Historycznej, które potrwają do 2 grudnia w Arkadach Kubickiego stołecznego Zamku Królewskiego.

Podczas imprezy swoją ofertę prezentuje ponad 220 wystawców: wydawcy książek historycznych, wydawnictwa muzealne, wydawnictwa biblioteczne, instytucje kultury, producenci gier planszowych i strategicznych, producenci filmowi.


Za: dzieje.pl, wmk/ ls/, PAP

2012-11-30