Ruszył serwis internetowy „Dzienniki Powstania Listopadowego”

Popularyzacja wiedzy o powstaniu listopadowym poprzez publikację artykułów z prasy tamtego okresu – to główny cel nowego serwisu internetowego „Dzienniki Powstania Listopadowego” – www.dziennikipowstania.pl. W czwartek mija 182. rocznica wybuchu zrywu niepodległościowego z 1830 r.


Projekt jest współfinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Jarosław Głasek z Fundacji Wspierania Edukacji i Rozwoju „Innowatorium”, która uruchomiła serwis, że celem projektu jest przypominanie historii powstania listopadowego ze szczególnym uwzględnieniem roli ówczesnej prasy w kształtowaniu opinii i poglądów. „Chcemy przekonać społeczeństwo, a przede wszystkim młodzież licealną i gimnazjalną, iż historia powstań nie musi być nudna, że żyli wtedy w zwykli ludzie, mający bardzo podobne problemy do naszych” – tłumaczył Głasek.

 
Strona główna serwisu


Jak dodał, żyjący pod zaborami Polacy tak samo jak współcześni ludzie ulegali wpływom prasy. „Dzienniki prawie 200 lat temu były takim samym, niezbędnym i opiniotwórczym medium w życiu obywateli, jak dziś telewizja czy facebook” – wyjaśnił Głasek.

„W wieku XIX dzienniki i tygodniki zaczynają się rozwijać, kształtować i zyskiwać coraz większą popularność, przyczyniając się do zmniejszenia poziomu analfabetyzmu, przyśpieszenia przepływu informacji i w konsekwencji do wzrostu świadomości społeczeństwa” – napisano w artykule „Prasa przedlistopadowa” umieszczonym w serwisie.

W tekście wyjaśniono, że do wybuchu powstania w Królestwie Polskim mimo istnienia cenzury wydawano 29 różnych gazet i ok. 160 pism, a po 29 listopada 1830 r. (data wybuchu powstania) w obiegu było ok. 30 tytułów, z czego 25 w samej Warszawie, m.in.: „Dziennik Powszechny Krajowy”, „Kurier Warszawski”, „Merkury”, „Nowa Polska” i „Gazeta Polska”. „Do tego należałoby doliczyć różne efemerydy, broszury i pisma ulotne, które jednak zachowały się małym stopniu. Łączny nakład wahał się znacznie, ale możemy przyjąć, iż w Warszawie czasu powstania przekraczał dziesięć tysięcy” – informuje artykuł.

Serwis, który jest stale uzupełniany o nowe treści, zawiera oś czasu z ważnymi datami historycznymi, artykuły oraz prezentacje, anegdoty, galerię z reprintami pochodzącymi ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz bibliografię dotyczącą powstania. Do pobrania są także gotowe scenariusze lekcji dla gimnazjum i liceum, a także inne pomocy nauczycielskie. Atrakcją dla odwiedzających serwis jest możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w quizie poświęconym powstaniu.

Informacje zaczerpnięte z gazet okresu powstania zamieszczone w serwisie, które będą publikowane także na jego facebookowym profilu, dotyczą nie tylko wydarzeń politycznych i wojskowych, ale także ciekawostek. Czytelnicy mogą się dowiedzieć m.in. ile balonów i spadochronów wykorzystano podczas powstania, na co lekarstwem była dobra wódka, dlaczego Zamek Królewski w Warszawie był do wynajęcia i jakie pączki sprzedawane na stołecznym Starym Mieście.

za: dzieje.pl, wmk/ ls/ PAP

2012-11-27