„Dotknij historii” – audycje w Muzeum Początków Państwa Polskiego

Warsztaty historyczne dla dzieci z wadami wzroku oraz cykl audycji „Dotknij historii” – radiowe spotkania z Muzeum Początków Państwa Polskiego przygotowało gnieźnieńskie muzeum. Wkrótce audycje te będą dostępne na stronie internetowej muzeum oraz w wydaniu płytowym na CD. Słuchowiska realizowane są w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski.


Kluczowe wydarzenia z historii pierwszych Piastów, związane z nimi postacie i zabytki, życie codzienne mieszkańców dawnej Polski, ich kultura i religia – to tematyka 10 słuchowisk przygotowanych przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, które emitowane są na antenie Polskiego Radia Merkury.

„Słuchowiska nawiązują do prezentowanej od kilku miesięcy w gnieźnieńskim Muzeum nowej wystawy stałej ‘Początki państwa polskiego’. Z jednej strony rozszerzają poruszane na niej wybrane wątki historyczne, z drugiej zawierają audiodeskrypcję dziesięciu zabytków, które można zobaczyć na ekspozycji” – powiedziała rzeczniczka placówki Magda Sobaszkiewicz.

Projekt słuchowisk ma upowszechnić zasoby muzealne osobom niewidomym i słabowidzącym. Ich scenariusze opracowywane były głównie z myślą o młodych słuchaczach.

„Dzięki słuchowiskom można przenieść się w sam środek życia w piastowskim grodzie, poznać historię św. Wojciecha wypisaną na kwaterach Drzwi gnieźnieńskich czy wysłuchać opowieści dawnych kronikarzy o Zjeździe gnieźnieńskim. Uzupełniają je wypowiedzi pracowników Muzeum, dla których wydarzenia sprzed ponad 1000 lat to w pewnym sensie codzienność i sens poszukiwań naukowych” – powiedziała Robaszkiewicz.

Słuchowiska są też wstępem do pilotażowych warsztatów muzealnych dla dzieci z dysfunkcją wzroku.

„W poniedziałek mieliśmy grupę uczniów ze szkół integracyjnych. Po wysłuchaniu audycji zapoznali się oni z metodami budowy i materiałami używanymi do stawiania chaty wczesnosłowiańskiej czy sposobów żywienia w tamtych czasach. Każdy warsztat będzie poświęcony innej tematyce, za tydzień planujemy prezentacje militariów wczesnych Słowian” – powiedziała Robaszkiewicz.

Słuchowiska mają być też udostępniane innym zainteresowanym rozgłośniom radiowym. Płyty CD z audycjami trafią do szkół integracyjnych i tych zajmujących się uczniami z dysfunkcjami wzroku.

Terminy audycji: 6-8.11, 12-15.11,19-21.11 (godz. 20.45)

Za: dzieje.pl, PAP, kpr/ ls/ gma/

 

 

 

 

2012-11-13