Powojenna historia Polski w quizie filmowym portalu dzieje.pl

W której polskiej komedii runął Pałac Kultury i Nauki, pod jakim tytułem wyświetlono w ZSRS „Seksmisję”, kto zagrał generała Fieldorfa Nila w słynnym dramacie Ryszarda Bugajskiego - te i wiele innych pytań czeka na uczestników quizu portalu historycznego dzieje.pl „Polskie miesiące w polskim filmie”.Na uczestników gry czeka 60 pytań dotyczących najnowszej historii Polski i polskiego kina ukazanych w filmach. Quiz ma nie tylko dostarczać rozrywki, ale także edukować. Przygotowany konkurs jest kolejnym – po „Historii w kinie”- projektem portalu dzieje.pl, w którym pokazana jest najnowsza historia Polski poprzez sztukę filmową. 


Filmami, które mogą zainspirować widzów do samodzielnego zgłębiania historii są np. „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” Antoniego Krauze i „Róża” Wojciecha Smarzowskiego.


Grę podzielono na 20 kolejek, każda z nich - prezentowana co trzy dni - to zestaw trzech pytań. W quizie wykorzystano fragmenty wideo, zdjęcia i ścieżki dźwiękowe z kilkudziesięciu filmów. W pierwszej turze konkursu są pytania o filmy odnoszące się do wydarzeń bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej. „Europa świętuje koniec II wojny światowej. Polacy nie mają jednak wielu powodów do radości. Co robił Maciek Chełmicki, akowiec z filmu +Popiół i diament+ Andrzeja Wajdy, gdy w niebo poszybowały fajerwerki”? - brzmi jedno z pytań. 


W kolejnych etapach quizu gracze odpowiedzą na pytania związane z m.in. kultowymi postaciami Pawlaka i Kargula w komedii „Sami swoi”, sukcesem pierwszej polskiej superprodukcji „Krzyżacy”, nazwą ocenzurowanej wersji „Seksmisji” wyświetlanej w ZSRS, a także filmowym obrazem burzenia stołecznego Pałacu Kultury i Nauki, przedstawianego w PRL-owskiej propagandzie jako „symbol braterstwa polsko-radzieckiego”.


W grze pojawią się również pytania o to, jak w czasach PRL-u nazywano handlarzy walutą oraz od której godziny można było kupić alkohol.
Za każdą prawidłową odpowiedź można zdobyć jeden punkt. Dla najlepszych graczy w końcowym rankingu przewidziane są nagrody rzeczowe m.in. pendrivy (4 GB), koszulki, książki i filmy na DVD.
Na uczestników quizu czeka także inna atrakcja - możliwość zdobycia dodatkowych nagród w zabawie na czas, jaką jest układanie puzzli o tematyce filmowej i historycznej.


Quiz „Polskie miesiące w polskim filmie” zorganizował portal historyczny dzieje.pl prowadzony przez Polską Agencję Prasową i Muzeum Historii Polski.
Portal dzieje.pl rozpoczął w tym roku realizację projektu edukacyjnego „Historia w kinie”, we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Filmoteką Szkolną.


Muzeum Historii Polski jest organizatorem corocznego przeglądu filmowego „Kogo kręci kino historyczne?”.


W przygotowaniu quizu pomagali: Filmoteka Narodowa, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Ośrodek KARTA, miesięcznik „Mówią Wieki”, Demart, Videograf, miesięcznik KINO, Best Film, Kino Świat.
Quiz jest dostępny dla użytkowników portalu społecznościowego Facebook do 16 grudnia 2012 pod adresem: http://apps.facebook.com/polskie_kino/

Modyfikacja: 10/19/2012 12:09:57 przez ŁW

Modyfikacja: 10/19/2012 12:15:43 przez ŁW

Modyfikacja: 10/19/2012 12:33:47 przez ŁW

Modyfikacja: 10/22/2012 14:13:01 przez WS
2012-10-19