Projekt historyczno-edukacyjny "Jan Karski – powrót bohatera"

Muzeum Miasta Łodzi zaprasza łódzkie szkoły do udziału w kolejnej części projektu historyczno-edukacyjnego „Jan Karski – powrót bohatera”, który jest dedykowany postaci Jana Karskiego, bohatera XX stulecia, uznanego autorytetu moralnego i naukowego, świadka Holokaustu i Emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. Projekt współfinansowany jest m.in. przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.


Muzeum Miasta Łodzi organizuje:
 

  • cykl warsztatów i lekcji muzealnych w dniach od 24 do 27 września (zapisy i informacje pod numerem tel. 42 254-90-11);
  • grę miejską pt. „Operacja Witold”, 29 września o godz. 12:00 (zapisy i informacje pod numerem tel. 42 254-90-11, formularz elektroniczny do pobrania ze strony www.muzeum-lodz.pl);
  • panel dyskusyjny prezentujący wydawnictwo multimedialne Jan Karski – powrót bohatera, z udziałem historyków, etyków i pedagogów, 30 września o godz.12:00.


Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny.


Założeniem projektu jest popularyzacja postaci Karskiego, jego życia, dokonań i przesłania, w kontekście wielokulturowego i wielonarodowościowego dziedzictwa historycznego i kulturowego miasta Łodzi. Jego głównym celem było stworzenie edukacyjnego wydawnictwa multimedialnego zawierającego unikatowe archiwalia i materiały audiowizualne oraz realizację wydarzeń o charakterze edukacyjnym.

Wydawnictwo zostało przygotowane dla łódzkich szkół, kierowane jest zarówno do nauczycieli, jak i uczniów oraz grona pasjonatów historii najnowszej.

Patronem medialnym projektu jest m.in. Portal Historyczny dzieje.pl.

Projekt jest częścią szerokiego programu wydarzeń zaplanowanych przez Muzeum Miasta Łodzi związanych z obchodami 100. rocznicy urodzin Jana Karskiego przypadającej w 2014 roku. Przedsięwzięcia realizowane w latach 2012-2014 są objęte honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Więcej o projekcie
.

Więcej o Janie Karskim na stronie programu Muzeum Historii Polski: „Jan Karski – niedokończona misja”.

Za: dzieje.pl, PAP, MHP

 

 

 

 

2012-08-30