Ostatni tydzień wystawy MHP „Pod wspólnym niebem” na Zamku Królewskim w Warszawie

Zaledwie tydzień został do zamknięcia wystawy „Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur (XVI – XVIII w.)” zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski. Otwartą w maju ekspozycję obejrzało około 8 tysięcy ludzi w tym wielu cudzoziemców. Wystawa doczekała się setek omówień, relacji i recenzji prasowych, radiowych oraz telewizyjnych.


„Wystawa jest nie lada przedsięwzięciem. Oryginalne eksponaty z epoki (ok. 190) i multimedialne instalacje (np. interaktywne mapy) prezentowane są na przestrzeni blisko 700 m kw. na drugim piętrze Zamku…” – relacjonował reporter GW, a redaktor naczelny tej gazety Adam Michnik napisał, że „wystawa jest wydarzeniem” I dodał, że „wydarzeniem jest także jej katalog, w którym zamieszczono eseje autorów polskich i litewskich”.


Piotr Semka napisał w „Rzeczpospolitej”, że „marzyłby, aby ‘Pod wspólnym niebem…’ przedstawić w Mińsku, Kijowie, Rydze, Wilnie. A że nie wszystkie nasze spojrzenia na dawną Rzeczpospolitą byłyby tam podzielane? Tym lepiej, niech nasi sąsiedzi dyskutują z nami, ale też niech się zetkną z tematem wystawy.” I dodał ,że „do tego trzeba szerszej inicjatywy niż tylko uporu Muzeum Historii Polski w opowiadaniu o tym, z czego w naszych dziejach możemy być dumni.” „Jesteśmy pod wrażeniem. Chwila refleksji tak potrzebna, zwłaszcza dziś!” oraz „Dziękujemy bardzo i gratulujemy wspaniałej, eleganckiej wystawy, gdyż uważamy, że została urządzona w sposób niewiarygodnie efektowny i wzruszający” – to tylko dwa spośród kilkuset wpisów do księgi pamiątkowej wystawy MHP.


W najbliższą niedzielę, 29 lipca w godzinach o 12:00 i 15:00 można obejrzeć wystawę w asyście jej komisarzy. Wcześniej, bo 26 lipca na Zamku Królewskim (Sala Koncertowa) o godz. 17:00, odbędzie się ostatni z cyklu wykładów tematycznie związanych z ekspozycją. Maria Brodzka-Bestry wystąpi z prelekcją „Żuławy, Wilamowice. Holendrzy w Polsce”. Wystawa czynna jest codziennie w godz. 11:0018:00 a we czwartek w godz. 11:0020:00.
2012-07-23