Wystawa MHP „Pod wspólnym niebem…” – opinie

Przez trzy tygodnie już ponad 3 tysiące osób zobaczyło wystawę „Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur (XVI – XVIII w.)” zorganizowana przez Muzeum Historii Polski na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wystawa oceniana jest bardzo wysoko o czym świadczą m.in. wpisy:

– „Gratuluję Autorom oraz Instytucji „bez ziemi” jaką jest Muzeum Historii Polski”.

– „Przepiękna wystawa, która niezmiernie pomoże nam w przygotowaniach do egzaminu”.

– „To był wspaniały prezent na Dzień Matki, kulturalna uczta”.

– „Jesteśmy pod wrażeniem. Chwila refleksji tak potrzebna, zwłaszcza dziś!”.

– „Dziękujemy bardzo i gratulujemy wspaniałej, eleganckiej wystawy, gdyż uważamy, że została urządzona w sposób niewiarygodnie efektowny i wzruszający”.

– „Cóż powiedzieć? Żal wychodzić”.Przesłaniem wystawy „Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur (XVI-XVIII w.)”, zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie, jest przedstawienie fenomenu dawnej Rzeczypospolitej – jednego z najbardziej zróżnicowanych językowo, wyznaniowo i kulturowo państw wczesno nowożytnej Europy.

Państwo to było przykładem tolerancji i pokojowego współżycia narodów. Prezentujemy jego wspaniałość i osiągnięcia, ale nie przemilczamy słabości. Wystawa jest również pretekstem do postawienia pytań o obecność dziedzictwa Rzeczypospolitej w polskiej kulturze współczesnej i relacje kulturowe łączące nas z innymi narodami, z którymi dzieliliśmy nie tylko „wspólne niebo”, ale i wspólną ziemię

Eksponaty na wystawie (ok. 190) pochodzą z prawie 50. miejsc – muzeów, archiwów, bibliotek, klasztorów i od osób prywatnych. Wśród bardzo cennych są m.in. oryginalny widymat czyli potwierdzenie zawarcia Unii Lubelskiej podpisane przez króla Zygmunta Augusta i różaniec króla Stefana Batorego. Oprócz eksponatów i dokumentów z epoki autorzy wystawy wykorzystują nowoczesne technologie prezentacji, m.in. mapy multimedialne oraz tzw. pokazy poliwizyjne.

Godziny otwarcia: codziennie w godz.: 11:00 – 18:00, w czwartki w godz.: 11:00 – 20:00. Bilety: normalny – 12 zł, ulgowy – 8 zł; specjalny (wstęp na wykłady połączone ze zwiedzaniem) – 5 zł.

Dodatkowo podczas wystawy można również wziąć udział w licznych atrakcjach.  Będą rodzinne gry miejskie, lekcje dla szkół ponadpodstawowych , niedzielne zwiedzanie wraz z przewodnikiem – komisarzem wystawy, wykłady, wieczór przy świecach itd.

Serdecznie zapraszamy!

Zwiedzający na wystawie - fotorelacja

2012-05-29