Debata „Przeszłość łączy czy dzieli? Tożsamości narodowe a proces zbliżenia państw”

„Przeszłość łączy czy dzieli? Tożsamości narodowe a proces zbliżenia państw” to tytuł ostatniej organizowanej w Polsce debaty z cyklu „Dialog Pamięci Historycznych w Regionie ULB”, która odbędzie się 23 maja w Warszawie.

Jej uczestnicy spróbują podsumować rezultaty dotychczasowych spotkań i odpowiedzieć na pytanie, czy burzliwa często przeszłość narodów regionu Ukraina – Litwa - Białoruś bardziej nas dziś łączy czy dzieli. Spróbują też odpowiedzieć na pytanie jakie działania należy podjąć, aby przezwyciężyć istniejące nieufności?


W dyskusji panelowej udział wezmą Andrij Portnow, Aliaksandr Smalianczuk, Alvydas Nikžentaitis, Robert Traba, Kazimierz Wóycicki a jej moderatorem będzie Adam Michnik.

Debata jest jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie Muzeum Historii Polski „Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur (XVI-XVIII w.)”, którą można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie do 31 lipca 2012 r.

* * * * * *

Od października 2011 r. w Wilnie i w Warszawie odbywały się spotkania z cyklu debat historyków polskich, litewskich, białoruskich, ukraińskich i rosyjskich poświęconych pamięci historycznej w naszym regionie. Organizatorami projektu są Instytut Historii Litwy Litewskiej Akademii Nauk i Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Celem debat było zapoznanie się z różnymi punktami widzenia na wspólną historię i zrozumienie racji przedstawicieli poszczególnych krajów. Organizatorom zależało przede wszystkim na stworzeniu forum, na którym postawione zostaną problemy trudne, niekiedy zatruwające wzajemne stosunki między naszymi narodami. Najważniejsze było zapoznanie uczestników z wrażliwością historyczną właściwą Polakom, Litwinom, Białorusinom, Ukraińcom i Rosjanom po to, aby rozmawiając o wspólnej historii wzajemnie się nie ranili w sposób często nieświadomy, jak to niekiedy zdarza się dziś.

Program debat poruszył kilkanaście zagadnień. Cały program ma ukoronować wydanie książki w językach polskim, litewskim, białoruskim, ukraińskim i rosyjskim.

23 maja 2012 (środa), godz. 17.00
WSTĘP WOLNY
Pałac Staszica (Sala Lustrzana)
ul. Nowy Świat 72, Warszawa


Organizatorzy: Muzeum Historii Polski, Instytut Historii Litwy Litewskiej Akademii Nauk, Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego.

Patronat medialny:
„Gazeta Studencka” i „Tygodnik Powszechny”.

2012-05-17