„Kogo kręci kino historyczne?” – rozpoczęcie filmowego przeglądu we Wrocławiu

Niemieckim filmem „Tajna akcja – mur berliński. Historia niemieckiej granicy” z ubiegłego roku rozpoczął się w sobotę 12 maja – przegląd filmowy z cyklu „Kogo kręci kino historyczne?”.

Po raz pierwszy impreza organizowana jest we Wrocławiu i po raz drugi Muzeum Historii Polski przygotowało go we współpracy z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność.  Przegląd jest częścią międzynarodowego festiwalu historycznego „Wiek XX. Anamneses”.

Pierwszego dnia przeglądu zaprezentowano także film z 2004 roku pt. „Fabryka zła” opowiadający o nazistowskiej „szkole janczarów”.

Przed projekcją o niemieckim kinie rozliczeniowym mówił dr Andrzej Dębski z Uniwersytetu Warszawskiego. Prelegent podkreślił, że w ostatnich latach w Niemczech powstaje bardzo dużo filmów o tematyce rozliczeniowej, które często w Polsce krytykowane są, niesłusznie, według mówcy za relatywizację historii.

Od 12 – 16 maja widzowie przeglądu zatytułowanego „W cieniu swastyki i czerwonej gwiazdy” obejrzą dziewięć filmów, a zakończy go debata na temat kina historycznego pt. „Totalitaryzm a kino” z udziałem m.in. Agnieszki Holland, reżyserki filmu „Gorzkie żniwa”, który będzie pokazany na zakończenie przeglądu.
                         


Widownia w saki kinowej ODRA FILM

Od lewej: Marek Stremecki, rzecznik prasowy MHP
i Rafał Rogulski, szef Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność


dr Adam Dębski - z Uniwersytetu Wrocławskiego
2012-05-12