Otwarcie wystawy o piłce nożnej w PRL

Z udziałem samorządowców, byłych piłkarzy, działaczy piłkarskich, historyków i wielu gości w Muzeum PRL-u w Krakowie (oddział Muzeum Historii Polski) uroczyście otwarto wystawę „Do przerwy 0:1. Piłka nożna w PRL”.

„Poprzez piłkę Muzeum pokazuje społeczną historię PRL” – powiedział m.in. podczas otwarcia Dyrektor MHP Robert Kostro. „Ta wystawa udowadnia, że Muzeum PRL-u jest potrzebne Nowej Hucie, Krakowowi i Polsce” – dodaje.

Ekspozycji towarzyszą dwa przewodniki po wystawie dla dorosłych i dla dzieci. 

Piłka nożna, to fenomen wykraczający poza sportowe boiska. Dlatego wystawa: „Do przerwy 0:1…” przedstawia go w kontekście wzajemnych relacji z życiem społecznym, kulturą, gospodarką a wreszcie i polityką w czasach PRL. Wspomniane płaszczyzny, pokazane z perspektywy życia codziennego w latach 1945 – 1989, składają się na uniwersalną opowieść o tym, jak z atmosfery słabości i beznadziei powstaje światowa potęga dająca nadzieję i budująca poczucie dumy narodowej.

Wystawę zwiedzać można codziennie oprócz poniedziałków w godz. 11:00 – 19:00 – Muzeum PRL-u, os. Centrum E-1, Kraków – Nowa Huta, w dniach 11.05.2012 r. – 30.11.2012 r.


      

Od lewej: rzecznik prasowy MHP Marek Stremecki, dyrektor MHP Robert Kostro, kierownik Muzeum PRL-u Jadwiga Emilewicz      

Darczyńca cennych eksponatów Stanisław Chemicz


      

W tej sali – stadionie można oglądać fragmenty dawnych meczów, ale też pograć w piłkę


      

Szatnia ze sportowymi akcesoriami sprzed latW podobnych miejscach jak na zdjęciu (imitacja warszawskiego podwórka) rozpoczynała się niejedna piłkarska kariera


   

Rok 1983. Lech Wałęsa po internowaniu wśród kibiców podczas meczu
Lechia Gdańsk - Juventus Turyn

2012-05-11