Przegląd filmowy „Kogo kręci kino historyczne?” o totalitaryzmie

„W cieniu swastyki i czerwonej gwiazdy” to tytuł tegorocznego przeglądu filmowego organizowanego w ramach projektu „Kogo kręci kino historyczne?”.  Impreza odbędzie się we Wrocławiu (po raz pierwszy nie w stolicy) w dniach 12-16 maja.

Organizatorami obecnej edycji są Muzeum Historii Polski, Europejska Sieć Pamięć i Solidarność oraz Narodowe Centrum Kultury. W przeglądzie znalazło się 9 filmów fabularnych i dokumentalnych. Projekcjom towarzyszyć będą rozmowy z twórcami, krytykami i historykami. Przegląd zakończy debata z udziałem m.in. Agnieszki Holland.


Fotos z filmu "Gorzkie żniwa" Agnieszki Holland

Tegoroczna edycja „Kogo kręci kino historyczne?” poświęcona jest totalitaryzmowi. Część filmów pochodzi z ostatnich dwóch dekad. W kilku przypadkach prezentowane są obrazy powstałe w latach 70. Prezentowane będą filmy, które mimo cenzury i ograniczeń politycznych przemycały trudne prawdy na temat zbrodni, przemocy, zniewolenia. Wśród filmów m.in. „Gorzkie żniwa” Agnieszki Holland i nie pokazywany jeszcze w Polsce dokument z ubiegłego roku produkcji niemieckiej „Tajna akcja - mur berliński. Historia niemieckiej granicy.”

Przegląd filmów jest częścią międzynarodowego festiwalu historycznego „Wiek XX. Anamneses” organizowanego przez Fundację Tygodnika Powszechnego i Ośrodek Pamięć i Przyszłość oraz miasto Wrocław.


Zobacz pełny program przeglądu

Więcej informacji na temat międzynarodowego festiwalu historycznego
2012-05-09