Debata „Niepodległość i nowoczesność. Polska a wyzwania modernizacji w XIX i XX wieku"

11 grudnia 2008 w Sali Kinowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się debata na temat „Niepodległość i nowoczesność. Polska a wyzwania modernizacji w XIX i XX wieku”.

Uczestnikami dyskusji byli: dr Magdalena Gawin (Instytut Historii PAN), prof. Maciej Janowski (IH PAN) oraz dr Rafał Matyja (Wyższa Szkoła Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu). Współorganizatorami – obok Muzeum Historii Polski – były: Laboratorium WIĘZI oraz Zamek Królewski w Warszawie. Debata towarzyszyła trwającej na Zamku wystawie MHP „Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności”.

Dyskutanci – specjaliści w dziedzinie historii Polski XIX i XX wieku – opisali próby modernizacji Polski w ciągu ostatnich dwóch wieków. Zajęli się zarówno historią samego pojęcia, jak i przede wszystkim działań, które miały uczynić z Polski kraj nowoczesny. Modernizacja naszego kraju przedstawiona została na szerokim tle europejskim. Nie mogło też zabraknąć porównania skuteczności modernizacji w międzywojennym Dwudziestoleciu i w ostatnich już niemal dwóch dekadach, jakie upłynęły od odzyskania niepodległości w 1989 roku.

2009-05-04