Debata o Rosji

„Historia Rosji: między toposem Wojny Ojczyźnianej a imperium” to tytuł kolejnej debaty z cyklu „Dialog Pamięci Historycznych w Regionie ULB” organizowanej przez Muzeum Historii Polski oraz Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, która odbędzie się 3 kwietnia w Warszawie.

Podczas najbliższego spotkania o aktualnej pamięci historycznej w Rosji opowie prof. Olga Malinova z Rosyjskiej Akademii Nauk a stosunku Rosjan do Ukrainy współcześnie i w przeszłości profesor Stanisław Kulczyckij z Instytutu Historii Akademii Nauk Ukrainy. O rosyjskiej debacie z perspektywy polskiej będzie mówił prof. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Od kilku miesięcy w Wilnie i w Warszawie odbywają się spotkania z cyklu debat historyków polskich, litewskich, białoruskich, ukraińskich i rosyjskich poświęconych pamięci historycznej w naszym regionie. Organizatorami projektu są Instytut Historii Litwy i Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Celem jest zapoznanie się z różnymi punktami widzenia na wspólną historię i zrozumienie racji przedstawicieli poszczególnych krajów. Organizatorom zależy przede wszystkim na stworzeniu forum, na którym postawione zostaną problemy trudne, niekiedy zatruwające wzajemne stosunki między naszymi narodami. Być może uda się zbudować jakieś wspólne stanowisko, ale nie ono jest najważniejsze. Najważniejsze jest zapoznanie uczestników z wrażliwością historyczną właściwą Polakom, Litwinom, Białorusinom, Ukraińcom i Rosjanom po to, abyśmy rozmawiając o wspólnej historii wzajemnie się nie ranili w sposób często nieświadomy, jak to niekiedy zdarza się dziś.

Program debat przewiduje poruszenie kilkunastu zagadnień. Na koniec, w czerwcu 2012 roku zorganizowana zostanie debata podsumowująca, a cały program ma ukoronować wydanie książki w językach polskim, litewskim, białoruskim, ukraińskim i rosyjskim.
 
Patronat medialny: „Gazeta Studencka” i „Tygodnik Powszechny”

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (BUW), ul. Dobra 56/66
sala 316 (poziom 3)

3 kwietnia 2012 (wtorek), g. 17.00, WSTĘP WOLNY!
2012-02-20