Gedächtnis der nationen?

W dniach 14-16 marca 2007 odbyła się międzynarodowa konferencja muzealna organizowana przez Deutsches Historisches Museum w Berlinie.

Tematem konferencji była refleksja nad nowoczesnymi koncepcjami historycznych muzeów narodowych. Udział w niej wzięli muzealnicy z całego świata.

Referaty wygłosili goście z: Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Holandii, Rosji, Niemiec i Polski, opowiadając o kształcie ekspozycji, symbolice rozwiązań architektonicznych, historii powstania poszczególnych ośrodków i oczekiwaniach z nimi związanych. Szczególnie interesujące były prezentacje bliźniaczych muzeów z Ottawy:  Muzeum Cywilizacji i Muzeum Wojny, idei paryskiego Cité nationale de l’histoire de l’immigration – narodowego centrum historii imigracji, oraz koncepcji przebudowy ekspozycji do niedawna klasycznego Rijksmuseum w Amsterdamie.

Konferencja była również okazją do zaprezentowania Muzeum Historii Polski na arenie międzynarodowej. Dyrektor Robert Kostro przedstawił plany budowy i założenia ekspozycji Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz wskazał na interesujące wydarzenia i procesy w historii Polski, mogące stanowić ciekawe punkty przyszłej ekspozycji.

MW

2009-05-04