Nieodzowność konserwatyzmu. Księga pamięci Tomasza Merty

Trudno wybrać tylko jeden obraz Tomasza Merty – kompetentnego i zaangażowanego urzędnika państwowego, niebagatelnego przewodnika po zawiłych ścieżkach myśli politycznej, publicysty, nauczyciela i erudyty.
We wspólnej publikacji Muzeum Historii Polski i Teologii Politycznej Tomasza Mertę wspominają przyjaciele, współpracownicy i uczniowie.

„Tomek wybudował gmach trwalszy od katedry, gmach pamięci i wdzięczności tych, którzy go znali – jego bliskich, przyjaciół, współpracowników czy uczniów. Tomek był jak skała – jego prawość, dojrzałość, przenikliwość intelektualna, zaangażowanie sprawiały, że każdy, kto się z nim stykał, zyskiwał. Zyskiwał w sensie praktycznym – bo Tomek miał wielki dar znajdowania odpowiednich środków do osiągania właściwych celów. W sensie intelektualnym, ponieważ chętnie dzielił się inteligencją i erudycją, umieszczając nawet drobne sprawy na wyobrażonej mapie polskiej kultury. I wreszcie w sensie moralnym – jako niezwykły przypadek człowieka emanującego prawością i prostotą, przy którym każdy był czy starał się być lepszy. Należy wspomnieć jeszcze lojalność, pogodę.”

Fragment przedmowy, Robert Kostro, Marek A. Cichocki

Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży. Możliwość zamówienia publikacji po pokryciu kosztów wysyłki.

Do pobrania:
Spis treści (pdf)

Biogram Tomasza Merty
 
Wybrane wspomnienia
2011-11-18