VI Przystanek Niepodległość

Wiele tysięcy osób wzięło udział w VI Przystanku Niepodległość – imprezie zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski w dniu święta narodowego.

Bohaterem Przystanku był Kazimierz Paluch  –  harcerz, który w 1928 roku, w 10 rocznicę odzyskania niepodległości, przeszedł dookoła terytorium Polski. Efektem tej  wędrówki jest jedyny w swoim rodzaju zapis. Na podstawie jego Muzeum Historii Polski, 11 listopada, zorganizowało grę miejską odwzorowującą tę wędrówkę, a także wystawę  planszową, która do 12 grudnia  można oglądać na Krakowskim Przedmieściu. W grze, jak co roku, brały udział całe rodziny.

Tysiące osób obejrzało  wystawę. Jedni i drudzy dziwili się , że do tej pory postać Kazimierza Palucha nie była znana. 11 listopada, już tradycyjnie, Muzeum zorganizowało przejażdżki zabytkowymi tramwajami i autobusami, w których przewodnicy opowiadali o historycznych  miejscach stolicy.

Tłumy ludzi oglądało również filmy historyczne w specjalnym , ogrzewanym pawilonie, o ludziach i nacjach, które zamieszkiwały dawną Rzeczpospolitą. Ci, którzy nie zmieścili się do namiotu mieli okazję oglądać te filmy na wielkim telebimie.

Punkty informacyjne o siedzibie MHP, kiermasz książek historycznych itd. – to kolejne atrakcje uświetniające ten szczególny dzień.

Na końcu całodniowych imprez był koncert gwiazdy jazzowej wokalistyki – Urszuli Dudziak.


Krótka fotorelacja

Uliczna gra jest w toku...
Chętnych do gry miejskiej było tyle, że drzwi do naszego muzeum nie zamykały się
A w wielkiej hali namiotowej MHP były pokazy filmów historycznych, które ściągały i młodych, i tych starszych...Dla koneserów, po zakończeniu gry, koncert Urszuli Dudziak!


2011-11-12