PROjekt hardKOR - finisaż

Około 20 tys. osób obejrzało wystawę „PROjekt hardKOR” w krakowskim oddziale muzeum Historii Polski – Muzeum PRL-u. W czwartek (27. X) odbędzie się uroczysty finisaż ekspozycji, która czynna jest tylko do końca października.

Gościem honorowym spotkania będzie Seweryn Blumsztajn.

Wśród zwiedzających były wycieczki szkolne, turyści z całej Polski i osoby indywidualne. Ekspozycja doczekała się wielu omówień medialnych. Dobre recenzje zbierają scenarzyści i plastycy. Gratulacje organizatorom przesłał prezydent RP Bronisław Komorowski. W ramach wystawy odbyło się kilka spotkań bohaterów tamtych wydarzeń z młodzieżą oraz z odwiedzającymi ją turystami.Wystawa „PROjekt hardKOR” przedstawia fenomen KOR-u, który skupiał ludzi wywodzących się z różnych środowisk, o różnej wrażliwości i poglądach, których połączyła idea sprzeciwu wobec niesprawiedliwości systemu komunistycznego.  Zaprezentowano historię osób, które zaryzykowały w imię obrony godności i wolności Polaków. Wśród świadków historii, którzy udzielili Muzeum PRL-u wywiadów są m. in. Mirosław Chojecki, Piotr Naimski, Ludwik Dorn, Ewa Milewicz, Jan Lityński, Henryk Wujec, Zbigniew Romaszewski i Seweryn Blumsztajn.


Henryk Wujec na "ścieżce zdrowia" odtworzonej na wystawie

Ekspozycja ma charakter multimedialny, ale z wykorzystaniem autentycznych obiektów i dokumentów. Na wystawie znajdują się wspomnienia, fotografie, fragmenty filmów, relacje świadków historii, dokumenty (wydawnictwa podziemne, czasopisma, biuletyny, notatki dokumentujące zasady pomocy materialnej), wybrane cytaty ze wspomnień działaczy KOR-u, dzienników, przedmioty pomagające wyobrazić sobie przestrzeń tamtego okresu. Wśród eksponatów są m.in. dziennik „pokładowy” z mieszkania Jacka Kuronia, fiszki pomocy, kartka żywnościowa z 1976 roku, tablice informacyjne z lat 70.


Lekcja muzealna - prasa podziemna


Fragment wystawy


Rekonstrukcja pokoju Jacka Kuronia - z oryginalnymi przedmiotami

2011-10-25